Ripple, Söz Verilen Dolandırıcılıklara 1 Milyon Dolara Kadar İzin Verdiği İçin Youtube Davası Açtı

 Ripple, Söz Verilen Dolandırıcılıklara 1 Milyon Dolara Kadar İzin Verdiği İçin Youtube Davası Açtı

Ripple, video platformunu kriptoyla ilgili “hediye” dolandırıcılıklarını ortadan kaldırmak için yeterince yapmamakla suçlayarak Youtube’a dava açıyor. Ödeme ağı, Youtube’u kullanıcılarını bu tür dolandırıcılıklardan korumaya zorlamak istiyor. Bazı dolandırıcılar, mevcut fiyatlarla 5 milyon XRP veya yaklaşık 930.000 $ ‘a kadar geri dönüş sözü veriyor, ancak mahkeme gazetelerine göre “hediye” katılımcıları hiç para almadı.

Twitter ve Facebook üzerinde tek bir göze sahip olan Ripple, nihayetinde “dava ile sektör genelinde davranış değişikliğini teşvik etmeyi amaçlıyor.” Youtube her ay 2 milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor ve her gün insanlar bir milyar saatten fazla video izliyor.

Kullanıcılara, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse gibi şirketleri veya bireyleri taklit eden çok çeşitli videolar veya sosyal medya gönderileri gönderiliyor ve karşılığında genellikle bir hava damlası yoluyla daha fazla para alabilmeleri için para göndermelerini sağlıyor.

Kendisi Instagram’da kimliğe bürünme konusu olan Garlinghouse, Youtube’un iddia ettiği “atalet” e karşı korkuttu. Twitter’daki bir başlıkta şunları iddia etti:

(Bu), sektör genelinde hesap verebilirlik eksikliğinin bir göstergesidir. Mağdurlar, bu dolandırıcılıkları ve çoğu zaman işe yaramayacağını bildirmek için çemberlerden atlamak zorunda kalırlar.

Büyük sosyal medya şirketlerini, önlenebilir sahtekarlık planlarından “platformlarına polislik yapmamakla” “ayaklarını sürüklemek” ile suçladı. Garlinghouse, “Bu gibi zamanlarda, tüketiciler zaten kendilerini savunmasız hissettiklerinde, insanları bu yaygın dolandırıcılıklardan korumak her zamankinden daha önemli” dedi.

Davada Ripple, Youtube’u bir dizi spesifik sorunu düzeltmeye çağırdı. “İlk olarak, gönderilmeden önce bu dolandırıcılıkların belirlenmesinde daha agresif ve proaktif olmak. İkincisi, bu dolandırıcılığı daha hızlı kaldırma belirledikleri kez ve son olarak, bu dolandırıcılığı değil kar,”bir şirket söz konusu açıklamada 21 Nisan yayınlandı.

Ripple, kullanıcıların bu tür dolandırıcılıkları tanımasına ve kendilerini korumalarına yardımcı olmak için bir nasıl yapılır kılavuzu yayınladığını söylüyor. Ayrıca, “raporlama ve yayından kaldırma çabalarına yardımcı olmak için” dış siber güvenlik uzmanlarının kiralanması da dahil olmak üzere platformunda güvenliği artırdı. Şirket XRP ile çalışıyor gerçek zamanlı olarak aldatmaca sosyal gönderileri izlerken kripto para biriminin defteri üzerinde şüpheli işlemleri balık tutmak için adli tıp .

Ancak Ripple, Youtube gibi platformların kullanıcıları koruma çabaları olmadan bu çabaların yeterli olmadığını belirtiyor. O dedi:

Alınan her aldatmaca, hediye, sahte komplo için, hemen hemen birden fazla açılır. Gerçek şu ki, büyük teknoloji ve medya şirketleri, tüketicileri korumak için sorumluluk almalı ve sorumlu tutulmalıdır.

Hizmet, yanlış bilgiye karşı sektördeki yakınlığın, blockchain ve kripto para biriminin yenilikçiliği ve ilerlemesine karşı çalışacağından endişe duyuyor.

Bir Youtube sözcüsü, Reuters tarafından, platformun “dolandırıcılık veya kimliğe bürünme gibi politikalarımızın ihlal edildiğini tespit ettiğimizde hızlı davrandığını” söyledi.

Bir hafta önce Google, dolandırıcıların Gmail kullanıcılarına Covid-19 hakkında 18 milyon aldatmaca e-postası gönderdiğini açıkladı. Teknoloji devi, her gün 100 milyondan fazla kimlik avı e-postasını engellediğini söyledi. 17 Nisan’a kadar bir hafta boyunca engellenenlerin yaklaşık% 20’si koronavirüs ile ilgili aldatmaca e-postalarıydı.

Sosyal medyadaki kripto para dolandırıcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Yorum Yap