Sahteleri uzak tutmaktan sorumlu NFT pazarları, Çin mahkemesi kuralları

 Sahteleri uzak tutmaktan sorumlu NFT pazarları, Çin mahkemesi kuralları

Çin’in Hangzhou kentindeki bir mahkeme, yönetilen Hâlâ gelişmekte olan varlık sınıfı için büyük etkileri olması muhtemel bir gelişmede, takas edilemez tokenlerin (NFT’ler) ticaretine izin veren pazar yerlerinin sahteleri uzak tutmaktan sorumlu olduğu.

Shenzhen Qice Diechu Cultural and Creative Co., Ltd., geçen Aralık ayında Çinli sanatçı Bu2ma tarafından yaratılan “I’m not a fat Tiger” adlı çizgi roman dizisinin münhasır küresel telif hakkına sahipti. sanat eseri söz konusu tombul kaplanın heyecanla aşı beklediği dizilerden biriydi.

Shenzhen Qice, NFT pazarının web sitesine yüklenen sahte NFT’lere izin vermemek ve bunları kaldırmak için yeterli adımları atmadığını savundu. Bu, benzersizliği kaybolduğu için NFT’nin değerini azalttı. Tazminat olarak 10 milyon yuan (yaklaşık 1,6 milyon ABD Doları) ve pazarın ihlali durdurmasını istedi.

Pazar yeri, bir NFT’nin benzersiz adresinin kullanıcının sorumluluğunda olduğunu savunarak kendini savundu. Sahte ürünlere karşı uyarıldıktan sonra, pazar yeri ihlal eden kopyaları kaldırdı, ekledi.

Ancak Çin telif hakkı yasasına göre mahkeme, pazarın NFT’nin benzersizliğini sağlamadaki başarısızlığının ihlale yardımcı olduğuna karar verdi.

Davalıya, ihlalde bulunan NFT’leri imha etmesini ve Shenzhen Qice 4.000 yuan’ı tazmin etmesini emretti.

Mahkeme kararında, NFT ticaretinin mülkiyet devrine benzer olduğu ve çoğaltma haklarını ve bu hakların uygulanabilirliğinin daha sonra yayılmasını içerdiğini belirtti.

Bu nedenle, NFT’yi basan veya satan bir kişi veya kuruluş, hem orijinal çalışmanın sahibi hem de telif hakkının sahibi ve lisans vereni olmalıdır.

Daha da önemlisi mahkeme, bir NFT’nin benzersiz doğasına duyulan güvenin varlık sınıfında ticaretin temel taşı olduğuna karar verdi. Bu nedenle, bir NFT’nin telif hakkının uygulanmasındaki herhangi bir kusur, varlık sınıfının güvenilirliğine zarar verecek ve endüstrinin iş modelini baltalayacaktır.

Gelişme, Çin’de gelişen varlık sınıfının evriminde önemli bir adımdır. Hakkında 150 milyon yuan’dan (23 milyon ABD Doları) fazla olan 4.56 milyon NFT satıldı 2021’e kadar Orta Krallık’ta.

Bu da Tencent, Alibaba, JD.com, Xiaohongshu, Bilibili, NetEase ve Weibo gibi kan koklayan firmalarla Çin’in Büyük Teknolojisini çekti. 10 Ocak itibariyle, Alibaba’nın NFT pazarı Jingtan (Topnode olarak da bilinir) 700.000’den fazla aktif kullanıcısı vardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap