SEC’in Yeni Vadeli İşlem Uygulamasına Başını Döndürdükten Sonra Spot Bitcoin ETF Onayı Artık ‘Çok Muhtemel’ ⋆ ZyCrypto

 SEC’in Yeni Vadeli İşlem Uygulamasına Başını Döndürdükten Sonra Spot Bitcoin ETF Onayı Artık ‘Çok Muhtemel’ ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp SEC kısa süre önce Teucrium’dan bir vadeli Bitcoin ETF başvurusunu onayladı. Başvuru, 1940 Yatırım Şirketi Yasası yerine 1933 Menkul Kıymetler Yasası kapsamında yapıldı. Bu başvurunun kabul edilmesi, Bitcoin topluluğuna şu şekilde bir umut ışığı verdi: köşede bir nokta Bitcoin ETF.

Aylarca birden fazla reddedildikten sonra SEC, tarihteki ilk spot Bitcoin ETF’yi onaylıyor olabilir. Komisyon, Teucrium Bitcoin Vadeli İşlemler Fonu’nun başvurusunu kabul ederek spot Bitcoin ETF’lerine karşı argümanlarını zayıflattı.

Spot ETF’ler İçin Artık Saklanma Yok

Geçen hafta SEC, ETF’sini başlatmak için Teucrium Bitcoin Vadeli İşlemler Fonu’na yeşil ışık yaktı. Komisyon tarafından düzenli bir hareket gibi görünse de, ayrıntılara daha yakından bakmak bu özel uygulamanın tuhaflığını ortaya çıkarıyor.

Başvuru, SEC Başkanı Gary Gensler’in tercih ettiği 1940 Yatırım Şirketleri Yasası yerine 1933 Menkul Kıymetler Yasası uyarınca yapıldı. Bir Financial Times konferansında Gensler, katılımcılara Yatırım Şirketi Yasası’nın 1933 Yasası üzerinde “önemli yatırımcı korumaları sağladığını” söyledi. Uygulamalar hızla değiştirildi ve Gensler’in tercihi altına alındı, bu da Ekim 2021’de ilk ABD Bitcoin ETF onayına yol açtı.

Bloomberg Intelligence analistlerinden James Seyffart, Teucrium’un 1933 başvurusu kapsamında yapılan başvurusunun onaylanmasının, SEC’in yatırımcı koruması konusundaki argümanını paramparça ettiğine ve parlak bir gelecek için zemin hazırladığına inanıyor.

“Gensler başlangıçta, 1933 ürünlerinden daha iyi olduklarını belirten 1940 Yasası korumalarına atıfta bulunarak Bitcoin vadeli ETF’lerini onayladı. Ama bu bir 1933 Yasası vadeli ETF’si, ”dedi Seyffart. Bunun bir spot Bitcoin ETF olasılığını güçlendirdiğini iddia etmeye devam etti.

Reklam &nbsp &nbsp

ETF Store’dan Geraci, “Teucrium ETF’nin onayıyla SEC, bu cephedeki kendi argümanlarını öldürdü” dedi. Son hareketin şüphesiz cesaretlendireceğini ve spot Bitcoin ETF’leri için bir başvuru dalgasını tetikleyeceğini de sözlerine ekledi.

kötümserler

Uzmanların bir kesiti, en son onayın, argümanlarının zayıflamasına rağmen ekosistemi bir Bitcoin spot ETF’sine daha fazla yaklaştırmadığına inanıyor. Gerekçeleri olarak Grayscale’in başvurusunun uzamış sürecini ve yılın başından bu yana çok sayıda reddedilmeyi gösteriyorlar.

Morningstar Inc yöneticisi Ben Johnson, “SEC’in spot Bitcoin ETF’leriyle ilgili endişelerini gidermek için hiçbir şey yaptığını düşünmüyorum. Bununla birlikte, bir veya daha fazla Bitcoin ETF dosyalayıcısını sorunu zorlama umuduyla SEC’yi dava etmeye zorlayan olay olabilir.

ZyCrypto’nun bildirdiği gibi, SEC başvurusunu 6 Temmuz’a kadar reddederse Grayscale bir dava seçeneğini araştırıyor olabilir. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, “tüm seçenekler masada” dedi. Grayscale, 28 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ı spot tabanlı bir ETF’ye dönüştürmek için başvurdu.

Geraci gibi diğer uzmanlar, SEC’in fiziksel olarak desteklenen ETF’leri “kripto borsalarını denetleyene kadar” onaylamayacağını savunuyor.


Yorum Yap