Solana PoS Blockchain Ağı Yedinci Kez Kesinti İle Karşı Karşıya

 Solana PoS Blockchain Ağı Yedinci Kez Kesinti İle Karşı Karşıya

Ocak ayı için zor bir ay oldu solana Madeni para toplam altı kesintiyle karşılaştı. Ağ tıkanıklığına neden olan Candy Machine NFT botları tarafından taşan artan sayıda işlem olduğu için bu sefer Solana tekrar bir kesinti ile karşı karşıya kaldı.

Blok zincirleri, Web2.0’ın büyük sorunlarla karşılaşmadan işleyebileceği trafiği yönetme konusunda oldukça beceriksiz olduklarından, genellikle ölçekleme ile ilgili bir sorun yaşarlar. Layer-1 Ethereum rakibi Solana, hafta sonu 7 saat boyunca bu kesintiyle karşı karşıya kaldı.

Solana tarafından bildirildiği üzere, ağ saniyede 4 milyona varan şaşırtıcı miktarda işlem aldı. Solana blok zinciri ayrıca saniyede 100 gigabit veri aldı ve bu da ağ tıkanıklığına eklendi.

Solana Ağı Yedi Saatlik Kesinti İle Karşılaştı

Ağ Cumartesi günü saat 20:00 UTC’de çöktü, doğrulayıcıların çalıştığı yedi saat sonra 3:00 UTC’deydi ve tekrar çalışmak üzereydi.

Candy Machine olarak adlandırılan Solana için NFT para basma projesi, botların yoğun trafiğiyle karşı karşıya kaldı, doğrulayıcılara ait düğümlerin tümü işlemlerin ağırlığını taşıyamadığından ana ağ çökmesi konsensüsüne neden oldu.

Doğrulayıcılar, blok zincirinin bütünlüğünü koruyarak işlemleri doğrulayan bilgisayarlardır. Dün sabah bu doğrulayıcılar, ana ağın küme yeniden başlatılmasını tamamladı.

Solana ekibinin resmi kanalı şunları söyledi:

“Doğrulayıcı operatörler, ağın fikir birliğine varamamasından sonra yaklaşık 7 saatlik bir kesintinin ardından, saat 3:00 UTC’de Mainnet Beta’nın küme yeniden başlatılmasını tamamladı. Ağ operatörleri ve uygulamalar, önümüzdeki birkaç saat içinde istemci hizmetlerini geri yüklemeye devam edecek”.

İlgili Okuma | Solana’nın Ağ Karartması Rakipler Arasında Zor Bir Zorluğa Sokuyor

Kesinti Solana’nın Neredeyse %7 Düşmesine Neden Oldu

Ağın istiflenmesinden ve bir kesintiye neden olmaktan öncelikli olarak botlar sorumlu olduğundan, Metaplex tweetledi botlarından gelen trafiğin de kazaya neden olmaktan sorumlu olduğunu doğruladı.

Metaplex ayrıca, geçersiz işlemlerin tamamlanmasına yardımcı olacak cüzdanlarda ücret karşılığında 0,01 Solana (SOL) veya 0,89 ABD doları uygulayacağını da belirtti. Bu işlemler genellikle botların kendileri tarafından tamamlanır. Bu kesinti, kripto paranın 84 dolardan el değiştirirken görüldüğü için piyasa değerinin %7’sini kaybetmesine neden olmuştu.

Ağ iyileştikten sonra altcoinin fiyatı şu anda 88 dolardı. Ocak ayında, birinci ve ikinci hafta boyunca, altcoin ağı, ağın 18 saat boyunca çökmesine neden olan birçok sorunla karşılaştı.

Ocak 2022’nin sonunda, ayın üçüncü haftasında toplam 30 saate yakın ağ kesintisinin meydana geldiği bildirildi.

Kesintiler, tekrar sıkışıklığa yol açan aşırı mükerrer işlemlerden kaynaklandı.

Bu sürekli kesinti sorunu, kripto topluluğunun önemli ölçüde endişelenmesine neden oldu. Solana topluluğu bu kesintilerden özellikle etkilendi.

Madeni para, 2022’nin ilk çeyreğinde bu tür yaklaşık 11 olay gördü. Madeni paranın blok zinciri ağındaki herhangi bir kesinti, böyle bir kriz sırasında durma noktasına gelen işlemlere zarar verecektir.

SOL, NFT’lerle ilgili işlem hacimlerindeki artış nedeniyle olumsuz etkilenen ikinci ağ oldu. Yuga Labs tarafından 55.000 NFT’nin serbest bırakılması nedeniyle Ethereum’un gaz ücretleri arttı.

İlgili Okuma | NFT Projesi Yeni Rekor Kırarken Solana Ethereum’un Tacı İçin Geliyor

Solana toparlanma gösterdi ve dört saatlik grafikte 87.84 $ olarak fiyatlandı. Görüntü Kaynağı: TradingView’de SOL/USD
Yorum Yap