Sosyal Medyada Sahte Covid-19 Haberleri̇ni̇n Bitcoin’e Etkisi

 Sosyal Medyada Sahte Covid-19 Haberleri̇ni̇n Bitcoin’e Etkisi

29 Ocak’ta yapılan Twitter yayını, Bitcoin’i ödeme olarak kabul eden koronavirüs için sözde tedavi satan bir web sitesini tanıttı.  Küresel kriz arttıkça bunun gibi dolandırıcılıklar çoğaldı.

Sahte tedaviyi satan Rus merkezli web sitesi devre dışı bırakıldı.  Ekran görüntüleri, üç kişiye kadar dozlarda sözde aşı sunduğunu gösteriyor.  Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’ne bağlı olduğunu iddia etti.

Kapsamlı bir araştırma devam etmekle birlikte, şu anda COVID-19 için bir tedavi veya aşı bulunmamaktadır.  Bununla birlikte, dolandırıcıların aldatmacaları teşvik ederek mevcut krizden yararlanmaya çalışması şaşırtıcı değildir.  Çevrimiçi satılan sözde tedavilerden kaçınılmalıdır.  Alex Jones gibi bazı medya kişiliklerine, takviyeleri ve ilaçlarla savaşacaklarını iddia ettikleri alternatif ilaçları teşvik etmeyi bırakmaları emredildi.

Suçlular da sahte yardım kuruluşları ve destek kuruluşları kurarak kâr elde etmeye çalışıyorlar.  Birçoğu Bitcoin aracılığıyla bağış arıyor.  Bu nedenle, mevcut salgın sırasında rahatlama sağladığını iddia eden herhangi bir grup kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır.  Better Business Bureau’nun bu konuya adanmış bir web sitesi var.

Bağış yapmanın güvenli bir yolu Kızılhaç gibi köklü bir organizasyon seçmektir.  İtalyan Kızıl Haçı’nın yaptığı bir sürüş, koronavirüs rahatlaması için binlerce Euro artırdı.  Uluslararası Kızılhaç’a Bitcoin bağışları BitPay aracılığıyla yapılabilir.

Bitcoin’in temeldeki teknoloji blok zincirinin, geliştirilmekte olan ve koronavirüsle savaşmaya yardımcı olabilecek giderek artan sayıda yasal uygulaması vardır.  Birincisi, şimdi bitcoin ve kripto madencilerinden yardım arayan Stanford Üniversitesi’nin katlama @ ev projesi.  Yıllardır gönüllüler bilgisayarlarının kullanılmayan döngülerini protein araştırması için bu projeye bağışladılar.  Katlama @ ev şimdi GPU’lara erişimden büyük fayda sağlayabilecek COVID-19 incelemek için bu uygulamanın bir sürümünü kuruyor.

Ayrıca, virüsle savaşmak için Blockchain teknolojisini uygulama önerileri bir dizi toplu girişime yol açtı.  Bunlardan biri, SingularityNET ve Ocean Protocol tarafından desteklenen sekiz haftalık bir hackathon olan Covidathon.  Blockchain tabanlı uygulamalar da geliştirilme aşamasındadır.  Bazıları, hem sağlık çalışanları hem de halk için değişmez veriler sağlayabilen anonim interaktif enfeksiyon noktaları haritaları oluşturmaya çalışmaktadır.  Diğerleri, umutsuzca ihtiyaç duyulan tıbbi ekipmanların dağıtımının karmaşık lojistiğini daha iyi yönetmeyi vaat ediyor.

Daha da önemlisi, COVID-19 ile mücadele büyüdükçe, dürüst projeler ile yanlış umut sağlayarak kamuoyunu sömürmeye çalışanlar arasında bir ayrım yapmak giderek daha önemli hale gelecektir.

Yorum Yap