Stablecoins ve Crosschain Defi Çözümlerini Bitcoin’e Getirmeye Çalışan 2 Proje Oluşturdu

 Stablecoins ve Crosschain Defi Çözümlerini Bitcoin’e Getirmeye Çalışan 2 Proje Oluşturdu

Merkezi olmayan finans (defi) çözümleri Ethereum blok zincirinde popüler hale gelirken, geliştiriciler yakın zamanda BTC’nin ağından yararlanarak benzer sistemler oluşturdu. Atomic Loans adlı bir proje, mikro-olmayan bir bitcoin destekli stabilcoin çözümü sunduğunu iddia ederken, Zincire Para, RSK protokolü üzerine inşa edilen yeni bir akıllı sözleşme de stabilcoin jetonu sunuyor.

Defi Bitcoin’e Girişim

Son iki yılda çok fazla vızıltı oldu ve “merkezi olmayan finans (defi)” veya “açık finans” gibi ifadeler yayıldı. Çoğu zaman, kripto para destekçileri, Ethereum ağında inşa edilen defi dijital para birimi projelerinin sayısından bahsediyorlar. Popüler defi projeleri arasında Makerdao, Ren, Request Network, Aave ve Kyber Network gibi platformlar bulunmaktadır. Bu projelerde çok fazla para atıldı, ancak bazı defi olayları yatırımcıları rahatsız ettiği için tartışmasız değiller. Bitecoin.com, Makerdao kullanıcılarının Maker Foundation’a 2,5 milyon doların üzerinde teminatsız varlık için dava açtığını bildirdi . Bir süre önce, açık finans projesi Dforce bir hack nedeniyle bazı fonlarını kaybetti, ancak bu hafta hacker projeye 25 milyon dolar geri verdi.

Atom Kredileri Çapraz Zincir Teminatlı Krediler

Şimdi borç verme ve istikrarlı paralar ile ilgili defi projeleri oluşturmak için BTC’nin blockchain’ini kullanmaya çalışan geliştiriciler var . İki yeni proje, Bitcoin Nakit tarafından zorlanan sentetik türevler protokolü Anyhedge’nin yaratıcılarının son duyurularını takip ediyor. Anyhedge geliştiricilerine göre, proje Cryptophyl’in gözaltı olmayan değişimi Detoken’ten yararlanacak.

Atomic.loans adı verilen web sitesi , insanlara zincirler arası teminatlı kredilerden yararlanma olanağı sağlayarak BTC zincirinde defi sunmak isteyen başka bir projedir . Esasen, Atomik Kredileri kullanıcıların bireyler de kilit yeteneği ETH tabanlı stablecoins ödünç izin BTC teminat olarak. Atomik Krediler projesinin Github deposu şunları söylüyor: “Temerrüt halinde teminat veren, borç verenin tamamını oluşturmak için tasfiye edilir. Başarısız tasfiyelerin yedeği olarak, borç veren nihayetinde teminatın bir bölümünü ele geçirebilir. ”

Atom Kredileri projesi, ekibin Initialized Capital ve Morgan Creek Digital gibi tanınmış yatırımcılar tarafından desteklendiğini belirtiyor. 14 Nisan’da, ekip projenin Başlatılmış Sermaye ve diğer risk sermayesi yatırımcılarından 2,5 milyon dolarlık bir fon finansmanı sağladığını açıkladı. Atomic Loans’ın yaratıcıları mainnet’te yeni başladı ve kod herkesin incelemesi için açık kaynak. Çapraz zincir teminatlı kredi projesinde ayrıca sistemin nasıl çalıştığı ve kripto para birimi borç enstrümanları , BIP 197 (Karma Zaman Kilitli Teminat Sözleşmesi) ve ERC 1850 (Karma Zaman Kilitli Ana Sözleşme Standardı) gibi konuları nasıl içerdiği konusunda belgeler bulunmaktadır.

Zincir üzerinde para Kaldıraç Anaç

Defi ve BTC alanındaki bir başka proje RSK protokolünü kullanan zincirleme para projesidir. Moneyonchain.com web sitesi , içerik oluşturucuların bir Anaç veya RSK tabanlı (RIF) akıllı sözleşme kullanarak nasıl stabilcoin ve kaldıraç jetonu tasarladıklarını açıklıyor. RSK proje kullanan bir yan zincir olan BTC güvenlik için omurgası olarak. İnsanlar şu anda mainnet’teki Money on chain protokolüne erişebilir ve projenin talep edilen faydalarını araştırabilirler.

Web sitesi “Bitcoin ile teminatlandırılmış stabilcoin sağlıyoruz” diyor. “Bitcoin-kollateralize stabilcoin, güvenilmez, merkezi olmayan iki token sistemi kullanıyor.”

Zincirdeki para, istikrarlı bir ‘DOC’ tokeni RSK ağının teminat için RBTC’sine sabitlendiğinden, BTC ile kolajen edilmiş bir stabilcoinin karşı taraf riskini en aza indirebileceğini düşünüyor. RBTC belirteci, BTC 1: 1’e sabitlenmiş ve her zaman dönüştürülebilir bir RSK ağ belirtecidir . Zincir (DOC) üzerine zincirinin belirteç dolar Para “riskten kaçınan bireyler, ABD dolarına endeksli” olduğu jetonun bir RRC20 olduğu beyaz kağıt notlar.

Zincire Para projesinde ayrıca Youtube üzerinde bir video var, bu da projenin nasıl çalıştığını ve ekibin stabilcoinlerin iddia ettiği faydaları açıklıyor. “Paraya dayalı işlemcilerin vizyonu, mevcut işlemlerin anlık, uygun maliyetli ve mevcut kripto para piyasalarının oynaklığından arınmış olduğu bir dünya hayal ediyoruz. “Uluslararası ticaretin sürtüşmesiz olmasını istiyoruz, böylece bireyler ve şirketler Bitcoin blok zincirini oynaklık riskleriyle karşılaşmadan kullanabiliyorlar.”

Görünüşe göre bireyler ve geliştiriciler Ethereum zincirindeki bu tür projelerin popülerliğini fark ettiler. Şubat ayının ilk haftasında, kripto topluluğu ETH zincirindeki defi uygulamalarında kilitlenen toplam değerin (TVL) 1 milyar doları aştığı gerçeğini kutladı . Ancak, 12 Mart’taki ‘Kara Perşembe’ kripto piyasası katliamından sonra, bu değer çok değişti.

Bu iki proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Yorum Yap