Stop Loss Nedir Nasıl Kullanılır?

 Stop Loss Nedir Nasıl Kullanılır?

Daha önceki yazımızda  tanımladığımız ”Stop Loss-Zarar Kes” mekanizmasını nasıl kullanacağınız? Bu sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Al-sat yaptığınız her zaman ‘’kazanç’’ sağlama imkanınız yoktur. Kimi zamanlarda yanlış kripto para birimine yatırım yaptığınızı kabullenip daha da zarara uğramamak için ‘’Stop Loss’’ özelliğini kullanmanız gerekmektedir. 30-40% gibi zararları görmektense, ‘’zararın eresinden dönersek kardır’’ mantığıyla hareket etmeliyiz. Zararımızı çoğaltmadan kesip başka kriptolara yatırım yapma şansı elde edebilir hatta zararı sıfırlayıp daha sonrasında kara dahi geçme şansınız olacaktır. Peki bu özelliği nasıl kullanacağız?

Burada da görebileceğimiz üzere çoğu borsanın alım-satım bölümlerinde ‘’limit/ market order’larının’’ yanı sıra Stop-Limit ve Loss Cut adı altında farklı bölümler de bulunmaktadır. Hepsinin temel mantığı zararın daha da büyümeden kapatılması içindir.

Yazının yazıldığı an itibariyle Bitcoin/USDT paritesi 6272$ civarlarından işlem görüyor. Bu seviyedeyken LONG pozisyonu 6250$’dan açmak için emir verdiğimizi hayal edin. Gördüğünüz resim üzerinde 2 ayrı kırmızı kutu bulunmaktadır. Alt tarafta kalan sarı kutu, yazımızın amacına uygun olan ‘’Stop Loss’’ faktörü içindir. Yani 6250’den açtığımız LONG pozisyonu, BTC/USDT paritesi 6200$ seviyesinin altına düştüğü an emrimiz devreye girecek ve LONG pozisyonumuz 4X kaldıraçla açtığımızdan yaklaşık 4% zarar ile kapatılacaktır.

Özellikle düşük hacimli ve sert dalgalanmaların yaşandığı günlerde bu gibi ‘’SL’’ emirleri, bütün bakiyenizin sıfırlanmaması adına hayati önem taşımaktadır. Görüleceği üzere kaç dolar fiyatında ‘’Stop-Loss’’ emrinin aktifleştirilmesi işlem açmadan önce de belirlenebilir. Aynı zamanda herhangi bir işlem açılmasını takip eden zaman içinde de belirlenebilir.

Resmin üst tarafında kalan kırmızı kutu ise, Stop-Loss mantığı ile aynı şekilde ‘’Take Profit’’ özelliğidir. Aynı işlemi aynı kaldıraçla açtığımızı düşünelim. Burada da istediğimiz kar miktarı yakalanınca pozisyonun kapatılmasını ve karımızı almayı istiyoruz. Kısacası BTC/USDT paritesi 6500$ vurduğu an emir çalışacak ve pozisyon kapatılıp aldığınız kar bakiyenize eklenecektir.

Bu özellikler kaldıraçlı işlemlerde kullanılan emirlerdir. Peki kaldıraç olmadan yapılan işlemlerde yani ‘’spot ticaret’’te durum nasıl?

Değişen herhangi bir durum bulunmamaktadır burada da. Diyelim ki XRP/USDT paritesinde işlem yapıyorsunuz. Anlık fiyat, XRP/USDT için 0.168$ civarlarında. Diyelim ki bu fiyattan aldınız ancak fiyatın da 0.16$ altına düşmesini istemiyorsunuz. O zaman da aynı yerlere 0.16$ için ‘’Stop-Loss’’ çalıştırması için emir giriyorsunuz ve zararınız büyümeden kapanıyor.

Stop-Loss özelliğini sizin için anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan herhangi bir konuyu ‘’yorum’’ olarak sayfanın alt tarafında yazabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • Emre
  Emre
  ziyaretci
  1 sene önce

  Merhaba
  Spot islem yaparken stop loss icin ornegin 6000dolar degerinde ve yukselecegini dusunuyorum.btcyi 6200de 1btc sat emri verirken ayni zamanda 1btc 5900esat emri mi vermeyeliyim. Yani iki ayrinemir mi acmaliyim. Yoksa oco emir tipini mi kullanmaliyim?

  Cevapla
  5
  • Nihat AK
   Nihat AK
   Silver Üye
   1 sene önce

   Oco emir verilebilir spot işlemlerde aynı anda alış anda satış girilir iki defa satis yazmışsınız üste normal stop kullanmanız yeterli olacaktır

   Cevapla
   9