SwissBorg raporu, UST’nin “ölüm sarmalının” nedenini açıklıyor | CryptoSlate

 SwissBorg raporu, UST’nin “ölüm sarmalının” nedenini açıklıyor |  CryptoSlate

İsviçre merkezli kripto borsası SwissBorg, Terra’nın stabilcoini UST’yi çevreleyen riskler hakkında bir rapor yayınladı. Token şu anda aşırı oynaklık yaşıyor ve yazım sırasında sadece 0,59 dolardan işlem görüyor. SwissBorg, 10 Mayıs’ta kullanıcılara bir risk uyarısı yayınladı ve aynı gün, Binance’in aynı şeyi izlemesinden saatler önce UST’nin çekilmesini duraklattı. Rapor Nisan ayında tamamlandı ve belirledikleri risklerin neredeyse tamamı şu anda ortaya çıkıyor.

TerraUSD (UST) Riskleri

Fiat teminatı ve diğer likit varlıklar tarafından desteklenen USDT veya USDC gibi diğer sabit paraların aksine, UST algoritmik olarak desteklenen bir simgedir. CryptoSlate, SwissBorg’un DFi ekibinden UST riskleri hakkında bir rapor aldı. Raporda, “Terra’daki kullanıcılar istedikleri zaman 1 $ LUNA’yı 1 UST’ye basmak için ya da 1 UST’yi 1 $ değerinde LUNA’yı kullanmak için yakabilirler. Bu nedenle, UST ve LUNA’nın kaderi ve ilgili riskler yakından bağlantılıdır.” Önemli olan. Dört temel risk alanını vurguladı;

UST-TerraLunaAnchor Protocol’ün bir ölüm sarmalı, varsayılan için pegA yapılandırılmış modelinin UST kaybı riskini taşır.

UST-TerraLuna’nın ölüm sarmalı

SwissBorg, TerraLuna ve UST arasında, LUNA’nın çökmesine neden olacak ve UST’ye dayalı bir bankayı daha da vurgulayacak potansiyel bir “ölüm sarmalını” anlattı. LUNA şu anda 9 Mayıs’tan bu yana %90 düşüşle işlem görüyor ve bu senaryonun şu anda UST ile de %30 düşüşle gerçekleştiğini gösteriyor. Rapor, ölüm sarmalını ayrıntılı olarak açıklıyor.

“LUNA’nın fiyatı baskı altındaysa, UST sahipleri UST sabitinin risk altında olduğundan korkabilir ve UST pozisyonlarını kullanmaya karar verebilirler. Bunun için UST yakılır ve LUNA basılarak piyasada satılır. Bu, LUNA’nın fiyatındaki düşüşü daha da kötüleştirecek ve daha fazla UST sahibini UST’lerini satmaya zorlayacaktır. Bu kısır döngü biliniyor ve ‘banka kaçağı’ veya ‘ölüm sarmalı’

Kaynak: SwissBorg UST Risk Raporu

Çapa Protokolü Riski

Anchor Protocol, UST staking’e yüksek ilgi sunan Terra ekosistem platformudur. Platform, son haftalarda yaklaşık 15 milyar dolarlık en yüksek TVL ile %19’a kadar teklif verdi. TVL, son birkaç gün içinde hem mevduat hem de borçlanma değerlerinin serbest düşüşüyle ​​düştü.

Kaynak: Bağlantı Protokolü

SwissBorg buradaki riski şu şekilde tanımladı: “LUNA’nın (ve bLUNA’nın) fiyatı düşerse, bu LUNA teminat pozisyonlarının tasfiyesini tetikleyebilir. UST daha sonra LUNA’ya geri yakılacak ve LUNA fiyat düşüşünü daha da şiddetlendirecek.”

Raporlar aracılığıyla kullanıcılar Twitter’da, tasfiyelere yol açan ağ tıkanıklığı nedeniyle çok sayıda yatırımcı Terra Station cüzdanlarına erişemedi.

Cüzdanlara erişememe, kullanıcıların LTV’lerini azaltmak için para yatıramamasına neden olarak tasfiyeyi zorladı. Bu, geçen hafta LUNA’nın fiyatındaki keskin düşüşün kısmen sorumlusu gibi görünüyor. SwissBorg, raporlarında özellikle “Anchor ile ilgili herhangi bir sorunun, daha önce bahsedilen tüm sonuçlarla birlikte bir dizi UST itfasına neden olacağını” belirtti.

UST pim kaybı

Swissborg, “Anchor’da bir dizi tasfiye ile birlikte bir ölüm sarmalının LUNA’nın piyasa değerinin dolaşımdaki UST’nin piyasa değerinin altına düşmesine neden olabileceği” potansiyel bir senaryoyu özetledi. CryptoSlate madeni para takipçisinde görüldüğü gibi, LUNA’nın piyasa değeri sadece 370 milyon $’a düştüğünde, bu şimdi gerçekleşti.

Kaynak: CryptoSlate

SwissBorg, bu durumu tek başına, UST’nin de-pegging riski ile yüksek oranda ilişkili olduğunu belirledi. Mevcut oyun durumu, Terra ekosistemini etkileyen faktörlerden sadece biri olarak buna sahiptir. Aşağıdaki grafik, Mayıs 2021’de kısa bir süre için piyasa sınırının aşıldığı bir olayı ve bunun UST sabiti üzerindeki etkisini göstermektedir.

Kaynak: SwissBorg UST Risk Raporu

Varsayılan için yapılandırılmış model

SwissBorg, temerrüt riskini değerlendirmek için Merton modelini, UST ile ilişkili risklerin bir değerlendirmesine uygulanan olarak tanımladı.

“Merton modeli, Black-Scholes-Merton opsiyon fiyatlandırma yöntemlerini kullanır ve yapısaldır çünkü temerrüt riski ile firmanın varlık (sermaye) yapısı arasında bir ilişki sağlar.”

Rapor, Merton modelinde kullanılan karmaşık formülün, aşağıda gösterildiği gibi, bir varlığın yükümlülük eşiğinin altına düşme riskini nasıl analiz ettiğini gösteriyor.

Kaynak: SwissBorg UST risk raporu

Terra ekosistemiyle ilgili olarak, rapor UST’nin sabitleyicisini kaybetme olasılığını belirledi.

• Varlık değeri A, LUNA’nın piyasa değeri ile temsil edilir
• Yükümlülük değeri L, UST’nin piyasa değeri ile temsil edilir
• belirli bir zaman ufku T’de Luna’nın piyasa değeri UST’ninkinden küçükse, UST sabiti kaybolur

Yukarıdaki veriler, UST’nin günlük sabit değerini kaybetme olasılığını göstermek için çizildi. Mayıs 2021’de risk %100’ün biraz altına yükseldi ve Kasım’da %20’ye düştü. Tehdit, Nisan 2022 itibariyle istikrarlı bir şekilde %60’a yükseliyordu. Şu anda 0,59 dolardan işlem gören UST, sabit değerini kesin olarak kaybetti.

Risk sonuçları

SwissBorg, “UST’nin kaderi (ve riskleri) kesinlikle LUNA’nın kaderiyle bağlantılıdır. LUNA’nın piyasa kapitalizasyonunda UST’ninkine doğru herhangi bir yakınsama, sabit fiyatı kaybetme konusunda ciddi riskler doğurur.” Tavsiyeleri, UST’nin LUNA ile olan konumunu yakından izlemek, düşüş için Anchor Protokolünün TVL’sini izlemek, likidite sağlamak için LUNA için piyasa hacimlerini takip etmek ve Terra stabilcoin’lerine olan talepteki düşüşü izlemekti.

Şu anda, tüm bu koşullar doğrudur. LUNA %90, UST %30, Anchor Protocol TVL %60 düştü ve Terra stablecoin’lerine olan talep düzleşiyor. Ayrıca, bir bütün olarak kriptonun toplam piyasa değerindeki bir düşüş, Terra ekosistemiyle ilgili olarak bir siyah kuğu olayı için mükemmel bir fırtına yarattı. Terra bu fırtınadan sağ çıkabilecek mi, yoksa on milyarlarca dolarlık jeton yeryüzünden silinmek üzere mi?

Terra’nın iyileşip iyileşmeyeceğine bakılmaksızın, Anchor Protocol tasfiyeleri nedeniyle yapamayacak birçok yatırımcı var.

Ve bu az bir miktar değil, 133 bin dolardı.. tek sahip olduğum buydu dostum, cidden bu bok birkaç bin tasarruf dışında beni silip süpürdü. Pazar gününün 10 yolu sikildim

— Wicklidation (@Joe_Cool_Bitmex) 11 Mayıs 2022

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap