Tampon Nisan, NFT’lerin ayı piyasası bölgesinden çıkmasına yardımcı oluyor

 Tampon Nisan, NFT’lerin ayı piyasası bölgesinden çıkmasına yardımcı oluyor

Faiz oranı artışlarının ortasında riskli varlıklar için ılık ortama rağmen, takas edilemez token (NFT) piyasası, sözde ayı piyasasının dışına çıktı.

CryptoSlam tarafından izlenen NFT satışları, Nisan ayında aylık %48 artarak 3,6 milyar ABD dolarını aştı. CryptoSlam gösterdi. Kripto para birimleri veri toplayıcısından elde edilen verilere göre, bu sayı Mart ayında yaklaşık 2,5 milyar ABD dolarıydı.

NFT pazarı Ocak-Mart ayları arasında ortalama %26 düştü. Sözde ayı piyasası, bir varlığın son zamanlardaki en yüksek seviyelerinden %20 veya daha fazla düştüğünü ifade eder.

İlginç bir şekilde, NFT pazarının düşüş yaşamaya başladığı Şubat ayındaki alıcı sayısındaki %15’lik düşüşe rağmen, Nisan ayında satışlar o aya kıyasla 600 milyon ABD dolarından fazla arttı. Nisan ayının güçlü rakamları, hem satış değeri hem de alıcı sayısı açısından Mart ayına göre daha yüksekti.

CryptoSlam stratejisti Yehuda Petscher, “Piyasa olgunlaşıyor ve yatırımcılar satın aldıkları ürün konusunda daha seçici davranıyor” dedi.

“Bilgili yatırımcılar, BAYC (Bored Ape Yacht Club) gibi pahalı mavi çipli NFT projelerine daha fazla odaklanma eğilimindedir. [or] CryptoPunks,” diye ekledi. “Yani muhtemelen daha az sıklıkta ancak çok daha büyük ETH (NFT satın almak için en yaygın olarak kullanılan kripto para birimi) miktarlarında işlem yapıyorlar.”

Nisan ayında en yüksek performans gösteren koleksiyonlar arasında BAYC ve kardeş projesi Mutant Ape Yacht Club, son 30 günde her biri 300 milyon ABD dolarının üzerinde işlem gerçekleştirmiştir.

Genel olarak, yatırımcılar bu yıl 1 Mayıs’a kadar NFT pazarlarına 37 milyar ABD dolarının üzerinde harcama yaparken, bu rakam 2021’in tamamında 40 milyar ABD dolarına karşılık geldi. Chainalysis tarafından Web3 Raporunun Durumu.

Diğer taraf

Nisan ayı verilerinde teknik olarak kaydedilmemiş olsa da, bu projelerin devam eden başarısı, genişletilmiş metaverse projesi için ilk satışın habercisiydi, “Otherdeeds” şeklinde NFT arazi satışı, kurulduğu günden bu yana bir haftadan kısa bir sürede yaklaşık 750 milyon ABD Doları satan Otherside 30 Nisan’da lansman.

Lansman o kadar popülerdi ki, Ethereum ağını tıkadı ve işlem başına üç ila beş ETH (o sırada 8.300 ABD Doları ila 13.500 ABD Doları) kadar yüksek gaz ücretlerini veya ağ üzerinde işlem yapmayla ilgili ücretleri artırdı ve geliştiricileri projeyi entegre etmeye teşvik etti. ağdaki tıkanıklığı azaltma umuduyla, Ethereum’un bir katman 2 yan zinciri olan Polygon’a.

Otherdeeds satış rakamları Nisan ayı satış verilerinde yer almazken, Mayıs ayı satış rakamlarını şimdiden etkilemeye başladı.

“Diğer taraf, metaverse’lerin büyümesinde kilit bir faktör olacak ve oyundan kazanmaya geçişe doğru bir katalizör olacak. [P2E]”dedi Petcher. “NFT alanı zaten bu yöne gidiyordu, ancak dünyanın en büyük NFT markası P2E’ye odaklanıyorsa, alanın geri kalanının da aynı şeyi yapmasını bekleyebilirsiniz” diye ekledi.

Bir diğer başarılı çıkış, Solana ağındaki 24 saat içinde tükenen ve Solana ağının kısa süre sonra 2 milyar ABD doları tutarındaki toplam satış rakamını geçmesine yardımcı olan Okay Bears koleksiyonuydu.

İlgili makaleye bakın: Okay Bears NFT’ler satış rekoru kırdı Solana’nın satışlarda 2 milyar ABD doları kazanmasına yardımcı oldu

27 Nisan’da piyasaya sürülmesinin ardından, Bears şimdiden 60 milyon ABD Dolarını aşkın satış rakamını geçerek onları şimdiden Solana’daki en popüler dördüncü koleksiyon haline getirdi.

Botlar, NFT para basma aracı “Candy Machine”i su bastı ve altı milyondan fazla işlemle ağı ezdiği için, Solana ağı, Mayıs ayı başlarında bir başka ağ kesintisi yaşadı -geçen yıl içinde birkaç tanesinden biri-.

Ağ, yeniden başlatılmadan önce yaklaşık yedi saat kapalı kaldı. Bu örnekler ağın kararlılığı konusunda endişelere yol açsa da Petscher, Solana’nın NFT ekosisteminin uzun vadede zarar görmesini beklemiyor.

İlgili makaleye bakın: Solana, botların sel ağının ardından fikir birliğini kaybetti, SOL isabet aldı

Petscher, “Blockchain sorunları, onlara (alıcılara) geçici bir web sitesi kesintisinden daha fazla kayıt olamaz” dedi. “Yapılacak kazanımlar ve satın alınacak eğlenceli koleksiyonlar olduğu sürece, insanlar Solana’yı NFT’ler için kullanacak” diye ekledi.

NFT’ler kendi dalgalarını sürüyor

Mart ayındaki son NFT piyasası düşüşü, kripto para piyasasının kısa ömürlü bir canlanmasına karşılık geldi.

Kripto piyasası kapitalizasyonu, Mart ayı sonuna kadar 2 trilyon ABD dolarının üzerinde iki ayın en yüksek seviyesine ulaşmak için istikrarlı bir şekilde büyüdü. CoinMarketCap’e göre, bu rakam o zamandan beri %20’den fazla düşüşle üç aydan fazla bir sürede 1,7 trilyon ABD doları olan en düşük noktasına geriledi.

Bu, NFT piyasasının kripto piyasasıyla ters orantılı olduğuna dair bazı iddialara yol açtı ve yatırımcılar kripto para birimlerinin ABD doları cinsinden daha az değerli olduğu zamanlarda daha fazla harcamaya istekli oldular.

Ancak Petscher bundan daha fazlası olduğuna inanıyor.

Petscher, “Kripto borsalarla birlikte hareket ediyor ancak NFT’ler kendi dalgasını sürüyor” dedi. “NFT döngüleri, büyük NFT haberlerinin etrafında hareket ediyor gibi görünüyor ve çok daha fazlası değil” diye ekledi. “Bu, yeni varlık sınıflarında tipik olabilir, bu nedenle zaman içinde NFT’ler daha yaygın hale geldikçe, muhtemelen daha tipik kalıplara düşecekler.”

Büyük mavi çipli projeler yılın ilerleyen zamanlarında NFT entegrasyonlarıyla yeni P2E öğelerini piyasaya sürdükçe, pazarın Mart ayında soğuduğu geçen yıldan Temmuz’a kadar olan seyrini yansıtmasını bekliyor.

“Daha fazla P2E deneyimi, yalnızca [BAYC owner] Yuga Labs, ancak metaverse’nin her köşesinden, bu yüzden eğlenceli bir yıl için heyecanlıyız,” dedi Petscher.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap