Telegram, TON Blockchain Projesini Bıraktı

 Telegram, TON Blockchain Projesini Bıraktı

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov Salı günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile uzun bir savaştan sonra Telegram Açık Ağ (TON) ve kripto para birimi projesine ilişkin kararını açıkladı.

“Bugün Telegram’da bizim için üzücü bir gün. Blockchain projemizin sonlandırıldığını duyuruyoruz… Bu yazıyı Telegram’ın TON ile aktif katılımının bittiğini resmi olarak duyurmak için yazıyorum ”dedi.

Ne yazık ki, bir ABD mahkemesi TON’un gerçekleşmesini durdurdu. ABD mahkemesi gramların [kripto para biriminin] sadece ABD’de değil, küresel olarak dağıtılamayacağını açıkladı.

ABD mahkemesinin bulguları nedeniyle, “TON ile devam etmemeye zor karar verdik” diyen Durov, bu kararın gelecekte değişebileceğini kaydetti. “Ne yazık ki, ABD hakimi bir konuda haklı… Finans ve teknoloji söz konusu olduğunda ABD’ye hala bağımlıyız.” dedi.

Durov, son iki buçuk yıl boyunca ekibinin “TON adında yeni nesil bir blockchain platformu ve gram olarak adlandıracağımız bir kripto para birimi” üzerinde çalıştığını açıkladı. TON, Bitcoin ve Ethereum tarafından öncülük edilen merkeziyet ilkelerini paylaşmak, hız ve ölçeklenebilirlik bakımından kendilerinden büyük ölçüde üstün olmak için tasarlanmıştır.

TON kripto projesi, 2018’de ilk madeni para teklifinde (ICO) yatırımcılardan yaklaşık 1.7 milyar dolar topladı. Ancak SEC, gram tokenlerin kayıt dışı menkul kıymet olduğunu iddia ederek Ekim 2019’da satışı durdurdu. Mart ayında bir ABD yargıcı SEC kararını doğruladı ve gram kripto para biriminin hem ABD’de hem de küresel olarak dağıtılamayacağına karar verdi. Telegram daha sonra yatırımcılara iki şekilde geri ödeme teklif etti, ancak ABD’li yatırımcıların sadece %72 geri ödeme alma seçeneği var .

Yorum Yap