Terra Ekosistemi Stabilcoin Depegleri Olarak Baskıyla Karşı Karşıya

 Terra Ekosistemi Stabilcoin Depegleri Olarak Baskıyla Karşı Karşıya

Önemli Çıkarımlar

Terra’nın UST’si bu hafta sonu ABD dolarına karşı sabit değerini kaybetti ve 0,985 dolara kadar düştü. Depeg olayı, bir dizi multi-milyon dolarlık UST satışından sonra geldi. UST, Terraform Labs CEO’su Do Kwon’un stabilcoin eleştirmenlerini çağıran bir tweet yayınlamasından kısa bir süre sonra hafif bir toparlanma kaydetti. Bu makaleyi paylaş

Terra’nın UST’si, Mayıs 2021’de pazar genelinde yaşanan bir erime sırasında benzer bir depeg olayı yaşadı.

UST için Daha Fazla Sorun

Terra ekosistemi için hareketli bir hafta sonu oldu.

Katman 1 blok zincirinin UST sabit parası, yüksek basınçlı piyasa koşulları nedeniyle Pazar günü erken saatlerde 1 doların altına düştü. Terra’nın LUNA’sı ile ikili bir token mekanizması kullanarak ABD dolarının fiyatını takip etmeyi amaçlayan merkezi olmayan madeni para, kısa süreli bir toparlanma kaydetmeden önce kısa bir süre 0.985 $ gibi düşük bir seviyede işlem gördü. Başına CoinGecko’dan gelen verilerbasın zamanında yaklaşık 0,993 dolardan işlem görüyor.

Depeg, UST’nin bir dizi multi-milyon dolarlık satıştan etkilenmesinden sonra geldi. Zincir üstü veriler Bir hesabın Curve Finance’te USDC için yaklaşık 85 milyon dolar değerinde UST ticareti yaptığını gösterirken, başka bir kullanıcının Binance’de 108 milyon dolar değerinde sattığı bildirildi.

Eğri üzerindeki takasların sayısı daha sonra arttı ve bir varlığın sahiplerinin toplu olarak iflas sorunları korkusuyla fonlarını geri çekmek için acele ettiği küçük bir “banka kaçışı” biçimini başlattı. Bir noktada, Curve’ün 3 havuzu o kadar dengesizdi ki, UST havuzun %60’ından fazlasını temsil ediyordu (eğer her bir madeni paranın eşit bir dengesi varsa, sabit madeni para havuz oranları genellikle daha sağlıklı kabul edilir).

Twitter kullanıcısı ve kripto analisti 0xSisyphus olarak not alınmış, Binance, müşterilerin Curve üzerinde arbitraj yapabilecekleri indirimli UST almak için varlıklarını ödünç vermelerini engellemek için UST borçlanmasını kısaca durdurdu. Terra ekosisteminin başka bir yerinde, blok zincirinin en çok kullanılan DeFi uygulaması olan Anchor Protocol’ü ödünç alan UST, 2 milyar doların üzerine çıktı. Terra’nın yerel varlığı LUNA da %13 düştü, 62.60 dolara kadar düşüyor. Basın zamanında 61.50 dolara yakın işlem görüyor.

Terra Stablecoin Do Kwon Yüzeyleri Olarak Canlanıyor

Söylentiler Twitter’da dolaşırken ve piyasa panik belirtileri göstermeye başladığında, Terraform Labs CEO’su ve kendine özgü “stabilcoin ustası” Do Kwon olası bir depeg krizi endişelerini gidermek için ortaya çıktı. “Uyandım – eğlenceli bir sabah…. Anon, CT’nin UST depegging hakkında 69. kez etkilerini dinleyebilirsin… Ya da hepsinin artık fakir olduğunu hatırlayabilir ve onun yerine koşuya çıkabilirsin… Wyd,” dedi tweetlendi Cinsiyetçi bir yorum olarak yorumlanabilecek şeyi yayınlamadan önce eleştirmenlerinden saat dilimine saygı göstermelerini istedi. Son aylarda attığı tartışmalı tweetlerden oluşan uzun bir listeye ekleyerek, “Eğer kızlar dalga geçecekse, lütfen benim uyanık olduğum saatlerde yapmayı deneyin” diye yazdı.

uyandım – eğlenceli bir sabah

Anon, CT’nin UST depegging hakkında 69. kez etkilerini çok dinleyebilirsin.

Ya da hepsinin artık fakir olduğunu hatırlayabilir ve bunun yerine koşuya gidebilirsiniz.

yd

— Do Kwon 🌕 (@stablekwon) 7 Mayıs 2022

Kwon’un tweetinden kısa bir süre sonra UST iyileşmeye başladı. Zincir üstü veriler Bir adresin aynı anda USDT için 146 milyon doların üzerinde değere sahip 57.000’den fazla Ethereum tokenini takas ettiğini, ardından sabit parayı Curve’de UST ile takas ettiğini, muhtemelen havuzu yeniden dengelemek ve fiyatını 1 dolara yaklaştırmak amacıyla. Aynı adres ayrıca 20.000 Ethereum’u Binance’e aktardı.

İlginç bir şekilde, bu hafta sonu yaşanan kaos, UST’nin sorunlarla ilk karşılaştığı zaman değil. Mayıs 2021’de, kripto para piyasası son acımasız çöküşünü yaşadığında, UST 0,96 $’a kadar düştü. Olay, stablecoin’in bir gün tam bir banka kaçışı yaşayabileceği ve Terra’yı etkili bir şekilde öldürebileceğine dair korkuları ateşledi.

UST olayının yanı sıra, Kwon ve Terraform Labs için feci bir hafta sonu oldu. Cumartesi günü Crypto Brifing, şirketin Kwon’dan bahseden hicivli bir 1 Nisan makalesi üzerine yasal işlem yapmakla tehdit ettiğini açıkladı. Crypto Briefing’in Genel Yayın Yönetmeni Chris Williams tüm ayrıntıları paylaştı Terraform Labs’ın avukatlarından Cumartesi günü Twitter’da aldığı mektubun, şirketin merkezi doğası ve yanlış değerlendirilen PR gafına yönelik yaygın eleştirilere yol açtı.

Açıklama: Yazma sırasında, bu parçanın yazarı ETH, CRV ve diğer birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu web sitesindeki veya bu web sitesi aracılığıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, ancak Decentral Media, Inc. bu web sitesindeki veya bu web sitesi aracılığıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği veya doğruluğu konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz veya garanti vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi veya diğer finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu web sitesindeki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu web sitesindeki bilgilerin bir kısmı veya tamamı güncelliğini yitirebilir veya eksik veya yanlış olabilir veya olabilir. Eski, eksik veya yanlış bilgileri güncelleyebiliriz, ancak buna mecbur değiliz.

Bu web sitesindeki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO veya başka bir yatırım hakkında yatırım kararı vermemeli ve bu web sitesindeki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı veya bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO veya başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına veya başka bir kalifiye finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler veya emtialar hakkında analiz veya raporlama için herhangi bir biçimde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap