Terra’nın Stablecoin’i UST Artık Crypto’nun Üçüncü En Büyük

 Terra’nın Stablecoin’i UST Artık Crypto’nun Üçüncü En Büyük

Terra’nın ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik kripto para birimi UST, merdiveni tırmanıyor ve şu anda genel piyasa değeri açısından üçüncü sırada yer alıyor.

Bugün, Terra ekosisteminden hızla büyüyen Terra USD (UST) stabilcoini başka bir önemli noktayı geçerek 17 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaştı.

Salı günü itibariyle UST, BSC tabanlı stabilcoin BUSD’yi piyasa değerinde 67 milyon dolardan fazla gölgede bırakmıştı.

UST, Eylül 2020’de faaliyet gösteriyordu. Eşdeğer miktarda UST basmak için, bir kullanıcının Terra (LUNA) gibi bir yedek varlık yakması gerekir.

UST Manşet Çıkarma

Bu yıl, Terra blok zinciri ağı kripto dünyasının konuşması oldu. Hafta sonu daha geniş piyasa düşüşüne katılımının ardından, Terra’nın yerel kripto para birimi LUNA, 24 saatlik en yüksek sıçramaya sahip oldu.

Terra (LUNA) şu anda %15 artışla 90 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 32 milyar dolar. Terra, bu gelişmenin bir sonucu olarak piyasa değeri bazında sekizinci en büyük kripto para birimi olmak için Cardano’nun ADA’sını geride bıraktı.

Bu yazı itibariyle, önde gelen stablecoin, 82 milyar dolarlık piyasa değeri olan Tether’dir (USDT). USD Coin (USDC), yaklaşık 50 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile ikinci sırada yer almaktadır.

Önerilen Okuma | Terra (LUNA) Son 24 Saatte Popüler Kripto Eter ve Dogecoin’den Daha İyi Performans Gösterdi

LUNA’nın toplam piyasa değeri günlük grafikte 31.10 milyar$ | Kaynak: TradingView.com

UST, Terra ağının orijinal kripto para birimi olan tek bir terra (LUNA) yakılarak oluşturulur.

Makerdao’nun DAI’si gibi diğer merkezi olmayan stabilcoin projeleri, tokenin dolara sabitlenmesini sağlamak için aşırı teminatlandırma prosedürüne güveniyor.

Terra’nın stablecoin’i UST’nin değeri, son 509 gün veya 16 ay boyunca katlanarak arttı.

Ek olarak, son veriler UST’nin Kasım ortasından bu yana stratosferik bir yükselişte olduğunu ve piyasa değerinin yüzde 525 arttığını gösteriyor.

Düşük Ticaret Hacmi

Piyasa değeri açısından BUSD’den daha iyi performans göstermesine rağmen, UST, yakın rekabetine kıyasla çok daha düşük bir hacimde işlem görüyor ve Binance’in stabilcoini, UST’nin 431,78 milyon $’ına kıyasla son 24 saatte 2,25 milyar $’lık işlem hacmine tanık oldu.

Öte yandan, Terra son zamanlarda Bitcoin satın alması için manşetlere girdi. Ana kuruluşu olan Luna Foundation Guard (LFG), sabit para birimi olarak hareket etmek ve UST istikrarlı parası için rezerv olarak yaklaşık 30.000 BTC satın aldı.

Ancak, perde arkasında çok şey oluyor. LFG, toplam 410 milyar dolar değerinde Bitcoin almayı planlıyor.

Bununla birlikte, son aylardaki daha geniş kripto piyasasına benzer şekilde, yükseliş açıklamaları LUNA’nın fiyatını artırmak için hiçbir şey yapmıyor.

Tokenin fiyatı son 30 günde %12,5 düşüşle 77.30 dolara düştü ve 5 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 119.18 dolara ulaşmasından bu yana yüzde 34.3 geriledi.

Önerilen Okuma | Bitcoin, Kısa Vadede Düştüğü Görüldüğü İçin Paskalya Pazarında 40K Dolara Tutunuyor


Yorum Yap