Terra’nın Yeni Eğri Havuzu, MakerDAO’nun DAI’sini Öldürebilir mi?

 Terra’nın Yeni Eğri Havuzu, MakerDAO’nun DAI’sini Öldürebilir mi?

Önemli Çıkarımlar

Terra, Curve Finance’teki UST sabit parası için yeni, yoğun teşvikli bir likidite havuzu başlatmayı planlıyor. Şu anda en büyük sabit para havuzunun aksine, 3pool, 4pool, DAI’yi hariç tutacak ve UST, FRAX, USDC ve USDT’yi içerecektir. Terra’nın agresif hareketinin açık amacı, DAI’nin istikrarına ve çekiciliğine zarar verebilecek bir likidite “3havuzunu” aç bırakmaktır. Bu makaleyi paylaş

Terraform Labs CEO’su ve kurucusu Do Kwon, MakerDAO’nun DAI’sine karşı açık bir saldırıya geçti ve rakip stablecoin’i likiditeden mahrum bırakmaya ve onu temelli devirmeye söz verdi. Başarılı olacak mı?

Terra, DAI’ye Karşı Açık Taarruz Başlatacak

UST’nin piyasa değeri neredeyse iki katına çıktıktan sonra Terra, MakerDAO’nun DAI’sine bir darbe daha indirmeye hazırlanıyor.

Terraform Labs CEO’su ve kurucusu Do Kwon, “Benim ellerimle $DAI ölecek” tweetlendi 23 Mart’ta. Bir hafta sonra, açık uçlu tehdidini, sözde “4 havuz” Önerilen havuz, benzer değerli varlıklar için en büyük merkezi olmayan borsa olan Curve Finance’te bir likidite havuzu şeklini alacak ve dört sabit paradan oluşacak: Terra’nın UST’si, Frax Finance’in FRAX’i, Tether’in USDT’si ve Circle’ın USDC’si.

Amacı, artık müttefik olan algoritmik stabilcoinler UST ve FRAX için derin likidite sağlamak ve rakip merkezi olmayan stabilcoin DAI’yi likidite için aç bırakmaktır. Finansta, likidite, belirli bir ticaret yerinde ticaret için mevcut olan kripto varlıklarının miktarını ifade eder. Likidite kritiktir çünkü bir varlığın piyasa fiyatını etkilemeden diğer varlıklarla ne kadar kolay alınıp satılabileceğini belirler. Derin likidite, tüccarların, bir ticaretin beklenen ve gerçek fiyatı arasındaki farkı ifade eden bir olgu olan, kaymaya karşı fon kaybetmeden büyük ticaretler gerçekleştirmelerine olanak tanır.

Sığ likidite, ticareti verimsiz ve pahalı hale getirir, bu da tüccarları iter ve likidite tedarikini piyasa yapıcılar için daha az karlı hale getirerek likiditeyi giderek kurutur. Stabilcoin’ler için likidite çok önemlidir çünkü fiyat istikrarında rol oynar ve etkin bir şekilde sabitleyicileri için bir dayanak görevi görür. Daha düşük likiditeye sahip stabilcoinler, büyük yatırımcıların fiyatları üzerinde çok büyük bir etkisi olduğu için sabit paralarını daha kolay kaybedebilir.

Şu anda, en büyük stabilcoin havuzu “3 havuzUSDT, USDC ve DAI’yi ve 3.4 milyar doların üzerinde varlığın gözetimini içeren Eğri’de. Şimdiye kadar, 3pool, sözde “balinalar” veya yüksek net değerli bireyler için derin likiditeyi garanti etti, böylece DAI ve diğer sabit paralar arasında kayma olmadan veya sabitini bozmadan büyük takaslar gerçekleştirebildiler.

Ancak Terra’nın yeni önerilen 4pool’u bunu bozmakla tehdit ediyor.

Eğri Savaşları Isınıyor

Mevcut durumda, merkezi olmayan borsalar, likidite sağlayıcılarını token emisyonlarıyla ödüllendirerek likidite sağlar. Curve örneğinde, likidite sağlayıcıları için ödüller, borsanın yerel yönetim belirteci CRV biçiminde gelir. “Oy kilitleme” olarak bilinen bir süreç aracılığıyla, CRV token sahipleri Curve’nin yönetimine katılabilir ve protokolün token emisyonlarını kontrol edebilir, yani ödüllerin tahsisini, seçtikleri belirli havuzlara gidecek şekilde etkileyebilirler.

1/ 4pool ile tanışın – arasında @fraxfinanceTFL ve @redactedcartel hemen hemen tüm cvx’e sahibiz

UST-FRAX-USDC-USDT

Eğri savaşları bitti, tüm emisyonlar 4pool’a gidiyor https://t.co/LNJs7CAfcV

— Do Kwon 🌕 (@stablekwon) 1 Nisan 2022

Terra kısa süre önce Curve’ün yönetimi üzerinde çoğunluk kontrolünü sağladı. ortaklık Frax, BadgerDAO, OlympusDAO, Tokemak ve etkili meta-yönetim protokolü Redacted Cartel ile. Bu, CRV token emisyonlarını etkileyebileceği ve likidite ödüllerini 3pool’dan kendi 4pool’a yönlendirebileceği anlamına gelir. 3pool, DAI’nin likiditesi için gerekli olduğundan, bu DAI için kötü bir şey.

Kwon’a göre, bu agresif hareketin açık amacı, Terra’nın amiral gemisi stablecoin UST için likidite elde etmek ve inşa ettiği Bitcoin rezerv fonuna ek olarak sabitlenmesini sağlamak. Kwon, “amaç 3pool’u aç bırakmak” Başarılı olursa, bu DAI’nin istikrarını tehdit edebilir ve yüksek net değerli tüccarlar için daha az çekici hale getirebilir.

DAI’yi kontrol eden kuruluş olan MakerDAO, hazinesinde neredeyse hiç CRV’ye sahip değildir ve bu nedenle Curve ödüllerinin dağıtımı üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Uzun vadede DAI için geleceğe dönük ve yeterli likidite sağlamak için, MakerDAO’nun büyük miktarlarda CRV alarak “Eğri Savaşları” olarak adlandırılanlara girmesi veya rüşvet teklif etmek veya likiditeyi ödüllendirmek gibi daha pahalı yolları tercih etmesi gerekebilir. Uniswap ve Sushi gibi diğer merkezi olmayan borsalarda yönetim belirteci MKR ile sağlayıcılar.

İşler gelişse de kesin olan bir şey var: Terra, MakerDAO’yu savunmaya zorladı. DeFi’deki bir zamanların en büyük varlığı, değişen piyasa koşullarında ayakta kalabilmek ve güncel kalabilmek için artık yenilik yapmaya sevk ediliyor. DAI, Aralık 2017’de piyasaya çıkan ilk merkezi olmayan sabit paralardan biri olmasına rağmen, geçen yılki pazar hakimiyetini UST’ye kaptırdı. Basın zamanında, UST’nin piyasa değeri yaklaşık 16.8 milyar dolar, DAI’nin 9 milyar dolarının neredeyse iki katı ve bu, 4pool’un piyasaya sürülmesinden önce.

Açıklama: Yazma sırasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve diğer birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu web sitesindeki veya bu web sitesi aracılığıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, ancak Decentral Media, Inc. bu web sitesindeki veya bu web sitesi aracılığıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği veya doğruluğu konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz veya garanti vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi veya diğer finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu web sitesindeki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu web sitesindeki bilgilerin bir kısmı veya tamamı güncelliğini yitirebilir veya eksik veya yanlış olabilir veya olabilir. Eski, eksik veya yanlış bilgileri güncelleyebiliriz, ancak buna mecbur değiliz.

Bu web sitesindeki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO veya başka bir yatırım hakkında yatırım kararı vermemeli ve bu web sitesindeki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı veya bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO veya başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına veya başka bir kalifiye finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler veya emtialar hakkında analiz veya raporlama için hiçbir biçimde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

AVAX veya LUNA’da 600 $’a kadar kazanın

Önümüzdeki 100 milyon insanı kriptoya getirme hedefimizle Celsius, topluluğumuz için her zaman en iyi deneyimleri ve fırsatları sağlamaya çalışıyor. Buna arama yapmak da dahildir…

MakerDAO Topluluğunda Yönetişim Tartışması Ortaya Çıkıyor

Toplam değeri 18 milyar doların üzerinde kilitli olan ilk DeFi protokollerinden birinin kurucusu MakerDAO, mevcut Kolaylaştırıcıyı devre dışı bırakmak için 30 Ekim’de bir alt teklif başlattı…

MakerDAO Ekibi, Hak Sahibi İçin 63 ETH’yi Kurtardı

Üç haftadan fazla bir süre boyunca 63 ETH’yi sonsuza kadar kaybettiklerini düşündükten sonra, bir Oasis kullanıcısına fonlarının iade edildiği bildirildi. MakerDAO Protokol mühendislik ekibi…

DeFi Projesi Spotlight: Redacted Cartel, DeFi’nin Meta-Yönetim Koruyucusu…

Redacted Cartel, DeFi’deki en etkili likidite yönetim protokollerinin çoğunda yönetim tokenleri ve oylama gücü elde etmeye benzersiz bir şekilde odaklanan merkezi olmayan özerk bir organizasyondur.

Terra’nın Do Kwon Bitcoin’i Sıfıra Atmayı Planlıyor: Kaynaklar

Kwon’un, UST başarısız olursa, daha geniş kripto pazarının onunla birlikte başarısız olması gerektiğini söylediği bildirildi. Kwon Patlamasında Kargaşada Kripto Piyasası Terraform Labs CEO’su Do Kwon,…Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap