Türkiye Merkez Bankası Bitcoin Sorumlusu Olmayı Düşünüyor

 Türkiye Merkez Bankası Bitcoin Sorumlusu Olmayı Düşünüyor

 

Türkiye’nin fiat para birimi Lira (TRY), özellikle Bitcoin karşısında ciddi bir sorun yaşıyor ve tüketici fiyat enflasyonu endişe verici bir seviyeye ulaştı Mart ayında% 16 bu yıl. Ocak 2008’de Lira, ABD Doları ile neredeyse parite seviyesinde işlem gördü, ancak şu anda tüm zamanların en düşük seviyesi olan 8,5 TL USD’ye yakın.

Belki de Bitcoin, Türk merkez bankası, TCMB gibi güvenilir sabit para alternatiflerine yönelik artan talebe yanıt olarak, bu yılın Nisan ayı ortalarında kripto para birimini mal ve hizmetler için bir ödeme yöntemi olarak yasakladı.

bitcoin türkiye

Plan

İki Türk kripto borsasının, Thodex ve Vebitcoin’in başarısızlığı, belki de sert ve kapsamlı yeni kısıtlamaların oldukça öngörülebilir bir sonucuydu. TCMB valisi, kripto para biriminin genel olarak yasaklanmasını reddetti. Bloomberg ve üst düzey bir hükümet yetkilisine atfedilen TCMB şimdi Türk kripto endüstrisini agresif bir şekilde düzenlemeyi planlıyor. Önerilen düzenlemelerin çoğu, başka değişim hatalarını önlemek için tasarlanmış görünmektedir.

Spesifik olarak, TCMB’nin yerel kripto borsalarının ve muhtemelen kullanıcı mevduatı alan diğer kripto şirketlerinin kripto fonlarını tutmayı amaçlayan yeni bir saklama bankası oluşturacağı bildirildi. Büyük olasılıkla, operasyonel kesintiyi önlemek için, önerilen banka yalnızca şirketin soğuk cüzdanlarını koruyacak ve kendi sıcak cüzdanlarını çalıştırmalarına izin verecektir.

Bu plan, şirketin kurucusunun 2 milyar dolarlık kullanıcı mevduatı ile ülkeden kaçtığı Thodex çıkış dolandırıcılığı olayının yeniden meydana gelmesini önleyecektir … Saklama bankasındaki kötü bir aktör benzer bir suç işlemediği sürece. Ya da banka hacklenir. Ya da hükümet hepsini kapatır.

Kusurlar

TCMB’nin saklama bankasının “karşı taraf riskini ortadan kaldıracağı” iddiasının yanlış olduğu açık olmalıdır – elde edeceği en fazla şey Aktar birden fazla özel varlıktan tek bir kamu kuruluşuna karşı karşı taraf riski. Aslında, bu emanet bankası, ülke içindeki tüm kripto para yatırma işlemlerini yönetme sorumluluğunu kendi başına alacaktı. TCMB’nin yalnızca güvenilir kişileri istihdam etmesi ve sağlam güvenlik önlemleri alması umulabilir.

TCMB ayrıca borsalar için bu tür şirketlerin yeterince iyi sermayeleştirilmesini sağlamak için tasarlanmış bir sermaye eşiği kuralı uygulamayı düşünmektedir. Bu önlem, tüm ilgili kripto ve fiat bakiyelerini izlemek için kripto borsaları ve TCMB arasında yüksek derecede muhasebe şeffaflığı gerektirecektir. Bu tür bir düzenlemenin uygunluk maliyetleri muhtemelen Türk borsalarında ücretleri artıracak, ancak dolandırıcılığa atfedilen Vebitcoin çöküşünün herhangi bir tekrarını önlemeye yardımcı olabilir.

Sonuçları

Gerçekleştirilirse, bu plan ilk kez bir ulusal merkez bankasının yerel endüstrisinin kripto fonlarını doğrudan kontrol ettiği anlamına gelir. Borsaların bankacılık tarzı düzenlemelere uyması ve kullanıcı bilgilerini ve bakiyelerini bildirmesi için artık dünya çapında yaygın bir uygulama olmasına rağmen, finansal otoritenin özel anahtarları elinde tutması yeni bir merkezi kontrol seviyesidir. Saklama bankası başarısız olursa veya ihlal edilirse, utanç verici bir başarısızlık olasılığı vardır. Türkiye’nin mevcut parasal zorlukları göz önüne alındığında, vatandaşlarının kripto fonlarının ele geçirilmesi bir başka potansiyel risk. Türk kullanıcıların bu özdeyişi akılda tutmaları tavsiye edilir: anahtarlarınız değil, bitcoin’iniz değil.


Yorum Yap