Ukrayna, Kripto Cüzdan Bilgi Satmakla Suçlanan Hacker’ı Tutukladı

Ukrayna'daki bir ulusal kolluk kuvveti, ülkenin bilinen en büyük kişisel veri hırsızlığı, kripto para cüzdanları ve diğer bilgilerden sorumlu olduğunu iddia ettiği bir hacker'ı gözaltına aldı.

Ukrayna Güvenlik Servisi, Sanix olarak bilinen bir hackerın son yıllarda çeşitli çevrimiçi forumlarda 773 milyon e-posta adresi ve 21 milyon benzersiz şifre içeren bir veritabanı sattığı iddia edildiğini bildirdi .

SSU Ajansı, basın açıklamasında e-posta girişlerine ve şifrelerin yanı sıra “banka kartları için PIN kodları, kripto para birimlerinin e-cüzdanları, PayPal hesapları, botnet’lerde daha fazla kullanılması ve DDoS saldırılarının düzenlenmesi için saldırıya uğrayan bilgisayarlar hakkında bilgi” içeriyordu. Ajans, çalınan verilerin Avrupa Birliği ve ABD de dahil olmak üzere farklı ülkelerden insanlara ait olduğunu iddia etti.

Ajans, Ukrayna Grivnası ve ABD doları olarak yaklaşık 10.000$ da dahil olmak üzere, “iki terabayt çalıntı bilgi, yasadışı faaliyetler kanıtı olan telefonlar ve yasadışı işlemlerden nakit ile telefonlar” ele geçirdi. SSU, Sanix’in “muhtemelen Ukraynalı, Ivano-Frankivsk bölgesinin bir sakini” olduğuna dair bir ipucu aldıktan sonra nöbet tuttu ve evini aradı.

Sanix artık bilgisayarlarla yetkisiz müdahale ve yetkisiz bilgilerin sınırlı erişimle satılması veya dağıtılması nedeniyle cezai suçlamalarla karşı karşıya. Ukrayna ceza kanununa göre, bu ikisinin bir kombinasyonu sekiz yıla kadar hapis cezasına neden olabilir.

İhlal ilk olarak siber güvenlik araştırmacısı Troy Hunt tarafından Ocak 2019’da bildirildi . Bilgisayar korsanları, 45 ila 65 dolar arasında mütevazı miktarlarda veritabanlarına “ömür boyu” erişim teklif etti.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Okex’den 15 Usdt Kazandıran Kampanya Okex Kayıt Ol...

0
24 Ağustos günü duyurduğumuz OKEx kampanyamızda ilk aşama geride kaldı arkadaşlar. İlk 10 gün boyunca tüm şartları eksiksiz yerine getiren kişilerin ödülleri de sırasıyla...

OKEX Kullanım Rehberi