Ukrayna, Kripto Cüzdan Bilgi Satmakla Suçlanan Hacker’ı Tutukladı

 Ukrayna, Kripto Cüzdan Bilgi Satmakla Suçlanan Hacker’ı Tutukladı

Ukrayna Güvenlik Servisi, Sanix olarak bilinen bir hackerın son yıllarda çeşitli çevrimiçi forumlarda 773 milyon e-posta adresi ve 21 milyon benzersiz şifre içeren bir veritabanı sattığı iddia edildiğini bildirdi .

SSU Ajansı, basın açıklamasında e-posta girişlerine ve şifrelerin yanı sıra “banka kartları için PIN kodları, kripto para birimlerinin e-cüzdanları, PayPal hesapları, botnet’lerde daha fazla kullanılması ve DDoS saldırılarının düzenlenmesi için saldırıya uğrayan bilgisayarlar hakkında bilgi” içeriyordu. Ajans, çalınan verilerin Avrupa Birliği ve ABD de dahil olmak üzere farklı ülkelerden insanlara ait olduğunu iddia etti.

Ajans, Ukrayna Grivnası ve ABD doları olarak yaklaşık 10.000$ da dahil olmak üzere, “iki terabayt çalıntı bilgi, yasadışı faaliyetler kanıtı olan telefonlar ve yasadışı işlemlerden nakit ile telefonlar” ele geçirdi. SSU, Sanix’in “muhtemelen Ukraynalı, Ivano-Frankivsk bölgesinin bir sakini” olduğuna dair bir ipucu aldıktan sonra nöbet tuttu ve evini aradı.

Sanix artık bilgisayarlarla yetkisiz müdahale ve yetkisiz bilgilerin sınırlı erişimle satılması veya dağıtılması nedeniyle cezai suçlamalarla karşı karşıya. Ukrayna ceza kanununa göre, bu ikisinin bir kombinasyonu sekiz yıla kadar hapis cezasına neden olabilir.

İhlal ilk olarak siber güvenlik araştırmacısı Troy Hunt tarafından Ocak 2019’da bildirildi . Bilgisayar korsanları, 45 ila 65 dolar arasında mütevazı miktarlarda veritabanlarına “ömür boyu” erişim teklif etti.

Yorum Yap