Ukrayna, Kripto Varlıkları Hakkında

 Ukrayna, Kripto Varlıkları Hakkında

Ukraynalılar 30 Nisan Öncesi Bildiri Göndermeli

NAPC’ye göre, herhangi bir gelir beyanında bulunanlar, “maddi olmayan duran varlıklar” bölümünde kendisine veya aile üyelerine ait kripto para birimini belirtmelidir. Yeni kılavuzda şunlar yazıyor:

Belge, varlığın adını, beyan eden tüzel kişi tarafından son kripto para birimi alım tarihini, beyan eden özneye veya ailesinin bir üyesine ait son gün itibariyle belirli bir tür kripto para jetonunun sayısını ve toplam maliyetini içermelidir.

Belgeye göre, kripto para biriminin değeri Ukrayna’nın ulusal para birimi olan Grivnası’na dönüştürülmelidir. Bildirgede,deklarasyonun raporlama gününden önceki iş günü içinde Ukrayna Merkez Bankası tarafından sağlanan döviz kuru dikkate alınmalıdır.

Rus medyası, NAPC’nin Kara Para Aklama ile ilgili Mali Eylem Görev Gücü’nden (FATF) kripto para birimi tanımını ödünç aldığını tespit etti. İkincisi, kuruluşun sanal para birimi olarak adlandırdığı kripto para biriminin, herhangi bir yargı alanında yasal ihale statüsüne sahip olmadan, değerin ve / veya hesap biriminin dijital temsillerini ve / veya bir değer deposunu temsil ettiğini söylüyor. Bu nedenle, transferleri, ticareti veya ödeme ve yatırım amaçlarını gerçekleştirmek için kullanılabilir. Kripto ödemelerinin Ukrayna’da yasal olduğunu unutmayın.

Ukrayna’da, gelir beyanları politikacılar ve yetkililer, yabancı ülkelerden geliri olan kişiler ve özel girişimci olarak kayıtlı olmayan serbest meslek uzmanları tarafından sunulmalıdır. 2020 bildirisini 30 Nisan’dan önce göndermeleri gerekiyor.

Bazı Politikacılar Geçmişte Kripto Varlıklarını Zaten Bildirdiler

NAPC ayrıntılı kılavuzu sadece son zamanlarda yayınlamış olsa da, bazı Ukraynalı yetkililer 2016’dan beri daha önce kripto holdingleri ilan ettiler.

Örneğin, Halk Vekili Dmitry Golubov 2016 sonunda 4.376 BTC açıkladı. Bu miktar mevcut oranlara göre 38.8 milyon $ ‘a mal olacak.

Odessa Bölge Konseyi başkanı Anatoly Urbansky, aynı yıl 4256 BTC’ye sahip olduğunu açıkladı.
Ukrayna’nın en zengin beyanı, Nisan 2017’de Bitcoin’de 134 milyon doların üzerinde olduğunu söyleyen Odessa milletvekili Dmitry Palpatin’di.

Yazar: Nilhan T.

Yorum Yap