UST dolar kurunu kaybederken Terra dünyaya geri döndü

 UST dolar kurunu kaybederken Terra dünyaya geri döndü

Bu konuda

UST: Luna-tic Instagram NFT’leri: Resim mükemmel mi? Çin’in koleksiyon ticareti: Bir iradenin olduğu yer

Editörün Masasından

Sevgili okuyucu,

Kripto para yatırımcıları, dijital varlık piyasalarının mide bulandıran oynaklığına alışmış olabilir, ancak son günlerde en sert kripto token sahipleri için bile zorlu geçti.

Bitcoin, geçen Kasım ayındaki zirvesinden bu yana yarı yarıya değer kaybederken ve onu takip eden diğer tokenler, yalnızca dijital alanda değil, aynı zamanda her alanda bir pazar düşüşüyle ​​birlikte, iyimserlik için nedenler kıt görünüyor.

Dot-com çöküşünü hatırlayacak kadar yaşlı olanlardan bazıları, mevcut pazar çöküşü ile yirmi yıldan fazla bir süre önce teknoloji hisselerinin yol açtığı çöküş arasında paralellikler kuruyor.

Atmosferin ne kadar ateşli hale geldiğinin bir işareti, yaratıcıları denemek için ne kadar para atarsa ​​atsınlar, Terra’nın ABD dolarına sabitlenmiş sabit parası TerraUSD (UST) etrafındaki fiyaskodur ve bu fiyasko – belki de geri döndürülemez bir şekilde – değerini geri yüklemek için.

Terra’nın sıkıntılarıyla tarihsel paralellikler bulmak için, dot-com çöküşüne kadar geriye gitmemize gerek yok – sadece 11 ay kadar önce, başka bir algoritmik stabilcoin projesi olan sağlam sesli Iron Finance’in patladığı zamana.

UST’nin istikrarını garanti etmesi gereken mekanizmalar, Iron Finance’in IRON jetonunu destekleyenlere benziyor, bu nedenle değer Terra’nın yerel jetonu LUNA’dan kanamaya başladığında, ticaret fırsatları açıldı ve bu da UST’nin değerindeki düşüşü hızlandırdı ve hızlandırdı.

LUNA’nın değerindeki düşüşün, diğer şeylerin yanı sıra, hareket için olası nedenler hakkında bazı tartışmalar olsa da, bir yatırımcının büyük miktarda UST hissesini terk etmesi ve fiyat koruma mekanizmasını dengesini bozması tarafından tetiklendiği görülüyor.

Bununla birlikte, genel dinamiği saptamak zor değil – UST’nin çöküşü tam olarak eski moda bir banka kaçışının özelliklerine sahipti. Ve paralellikler için, ne Iron Finance fiyaskosuna ne de dot-com çöküşüne – sadece sermaye piyasalarının tarihini karalayan yatırımcı damgalarından herhangi birine bakmamız gerekmiyor.

Kriptodaki yeniliklere rağmen, piyasa paniklerinin dinamikleri değişmedi: Yatırımcılar, özellikle de daha küçük olanlar, tutunduklarında, genellikle güçlü bir midenin öğle yemeğini kaybetmemelerine yardımcı olabileceğini, ancak varlıklarının değerini kaybetmemelerine yardımcı olabileceğini görüyor. dijital veya başka türlü.

Bir daha ki sefere kadar,

Angie Lau,
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni
çatal

1. LUNA zorunlu iniş

Bitcoin fiyatındaki düşüşe, tüm kripto piyasasına şok dalgaları gönderen UST’nin çöküşü yardımcı olmadı.

Rakamlarla: UST — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Bitcoin, Pazartesi sabahı Hong Kong’da Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 30.000 ABD Dolarının altına düştü ve bu hafta kripto para birimi piyasasının değerinden 250 milyar ABD Dolarından fazlası silindi. basın zamanı itibariyle.

Yaklaşık 800 milyon ABD Doları değerinde kripto para birimi uzun pozisyonları Pazartesi günü tasfiye edildi Bir kripto vadeli işlem ve bilgi platformu olan Coinglass’ın verilerine göre, Bitcoin 262 milyon ABD dolarını ve Ethereum 279 milyon ABD dolarını oluşturuyor. ABD dolarına çıpasını kaybetti ve 0,31 ABD Doları’nın en düşük seviyesi Çarşamba öğleden sonra Hong Kong saati. UST’nin dolar sabitini korumaktan sorumlu kuruluş olan Luna Foundation Guard (LFG), stablecoin için bir güvenlik ağı oluşturma planının bir parçası olarak 70.736 BTC’lik bir savaş sandığı biriktirmişti. LFG, BTC teminatının son kısmını harcayarak UST’yi istikrara kavuşturmak için tüm Bitcoin rezervlerini kullandı Pazartesi günü Hong Kong saatiyle 8:50’de.LFG’nin rezerv bakiyesi 3 Mayıs’ta 3,987 milyar ABD Doları’na ulaştı. Kripto rezervleri şu anda 109,61 milyon ABD Doları değerinde, %68,4’ü AVAX’ta, %23.2’si UST’de ve %8,4’ü LUNA’da.Terra’nın LUNA’sı değerinin %96’sından fazlasını kaybetti. geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesinden beri ve 3,68 ABD Doları basın zamanında. ` Geleneksel hisse senedi piyasaları da son günlerde kendi düşüşlerinden zarar gördü, Salı günü S&P 500, önceki gün %3.2’lik düşüşün ardından %0.25’lik küçük bir kazancı geri aldı, Nasdaq Bileşik ise Salı günü %1’den az geri kazandı. bir gün önce %4.29 düştü ve Dow Jones Sanayi Ortalaması Pazartesi günü %1.99’luk kaybını genişleterek Salı günü %0.26 daha düşük kapattı.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Terra’nın UST stablecoin’indeki yatırımcılar, bu haftaki çöküşe kadar sevgiyle “deli” olarak anıldı. Ancak bu hafta, bu takma ad artık neşesinden hiçbir şey kaybetmedi.

UST’nin ABD dolarına sabitlenmesi, stablecoin’i projenin yerel kripto para birimi LUNA ile dengeleyen bir mekanizma tarafından korunacak şekilde tasarlandı.

Bu dengeyi destekleyen tek güvenlik ağı, işler kötüye giderse istikrarlı paraya pompalanabilecek diğer para birimlerinin büyük bir rezerviydi. Teori sağlam görünüyordu, ancak güvenlik ağı işleri daha da kötüleştirmiş gibi görünüyor.

UST’nin fiyatı hafta sonu dolar karşısında sabit değerini kaybettiğinde, Luna Foundation Guard onu 750 milyon ABD Doları Bitcoin ile desteklemeye çalıştı.

Bu kadar büyük miktarda Bitcoin’in aniden dampingi, BTC pazarında 250 milyon ABD Doları ve daha geniş anlamda kripto pazarında 1 milyar ABD Doları tasfiye ile sonuçlandı. Bu istikrarsızlık, fiyatı düşmeye devam ederken UST’yi olumlu bir geri besleme döngüsüne itti. Bu, LUNA’nın fiyatının rekor seviyedeki en düşük seviyesine düştüğünü gördü.

Yazma sırasında, Luna Foundation Guard’ın Bitcoin rezervi kalmadı ve yalnızca daha küçük miktarlarda başka para birimleri kaldı, bu da işleri kontrol altında tutmak için daha az seçenek sunuyor. UST hayatta kalırsa, kripto endüstrisindeki bir başka kibir örneği olarak hizmet edecek. Olmazsa, diğer projeleri de beraberinde sürükleyebilir.

2. Instagram bunu

Meta, NFT’leri 1 milyar Instagram kullanıcısına getiriyor.

Rakamlarla: Instagram — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Metaya ait sosyal medya platformu Instagram, bu haftadan itibaren test paylaşımı ve gönderme Seçilmiş sanatçılar ve yaratıcılar tarafından yaratılan, dijital koleksiyonları kendi dünyasına getiren, değiştirilemez token (NFT) koleksiyonları tahmini 1 milyar aktif kullanıcı.

Instagram olacak bildirildiğine göre başlamak Ethereum ve Polygon zincir desteği ile gelecekte Flow ve Solana’ya genişleyebilir. Kullanıcılar, daha önce Facebook olarak bilinen MetaMask.Meta gibi üçüncü taraf cüzdanları entegre ederek NFT’lerin sahipliğini doğrulayabilir. 10 milyar ABD doları 2021’de metaverse’in geleceği üzerine bahis oynadı. 2021 mali sonuçlarında, metaverse bölümü Reality Labs’ın 10 milyar ABD doları Dijital varlıklar dijital dünyalarda mülkiyeti ve kimliği temsil edebileceğinden, NFT’lerin gelecekteki meta veri aktarımlarında önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Kriptoda zamanlama her şeydir. Meta’nın NFT sahnesine gelişi, hafifçe söylemek gerekirse, dijital koleksiyonlara olan ilgi azaldıkça geliyor.

NFT satışları Eylül ayından bu yana %92 düşüş, yatırımcılar bir ayı piyasasından çıkmaya çalıştıkça, şişirilmiş fiyatları gören projelerle birlikte. Bazıları NFT’lerin ölümünü ilan etse de, diğerleri kullanım durumları gelişiyor. Gerçekten de, daha geçen hafta, Yuga Labs tarafından yapılan bir metaverse arazi satışı, rekor kıran karlar üretti ve bu, NFT fenomeninin ölümüyle ilgili raporların abartılabileceğini düşündürdü.

Meta’nın mücadelesi, bu değişim hızına ayak uydurmaktır. Çevik kripto projeleri, gelir artışı için yeni fırsatlar deneme ve bulma lüksüne sahiptir. Meta’nın büyüklüğü ve itibarı, aynı şekilde çalışmayı zorlaştırıyor.

Kripto borsa sektöründeki en köklü oyunculardan biri olan Coinbase, yalnızca NFT pazarının piyasaya sürülmesiyle benzer sorunlardan muzdarip. durgun satışlar.

Meta’nın, halkın gerçekten aradığı şeyin bir Web 3.0-Web 2.0 melezi olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Son girişimi, şu anda kapatılmış olan Libra stablecoin projesi, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in niyetlerine kimsenin güvenmediği için düzenleyicilerin ve daha geniş kripto topluluğunun şiddetli direnişiyle karşılandı.

Meta, kullanıcıları güvenilir olduğuna ikna etmek için güvenilir olmayan bir sistem kullanabilir mi? Zaman gösterecek.

3. Açık artırma eylemi

Çin’in NFT’lerdeki kara piyasası, düzenleyici eylem tehdidi uzun bir gölge düşürse bile sosyal medyada gelişiyor. Resim: Shutterstock, Canva

Çin devlet medyasının, yatırımcıların karaborsa müzayedelerine katılmak için sosyal medyaya akın etmesiyle birlikte, spekülatif spekülatif olmayan token (NFT) ticaretine karşı yapılan uyarılar kulak ardı ediliyor. Bazı devlet medya kuruluşları, onları başka yerlerdeki NFT ticaretinden uzaklaştırmak için NFT’ler yerine Çin’de “dijital koleksiyonlar” olarak adlandırılan kendi dijital koleksiyonlarını bile başlattılar.

Forkast, Çin mesajlaşma uygulaması WeChat’teki karaborsa müzayedelerini gözlemlemek için çok zaman harcadı. Her sohbet odası normalde maksimum 500 kullanıcıyla sınırlıdır, ancak organizatörler bu sınırı aşmak için paralel odalara ev sahipliği yapmıştır. Bir durumda, Forkast aynı açık artırmayı aynı anda yürüten en az dokuz sohbet odası buldu ve organizatörler sohbet odalarında teklifler açıkladı. Açık artırmalardan birinde, devlet yayıncısı CCTV tarafından rezerv fiyatı olmadan basılan ve teklifin sıfırdan açılan bir NFT paketi vardı. yuan. Her teklif, NFT’lerin fiyatına en az 10 yuan (1.50 ABD Doları) ekledi. CCTV’nin NFT paketi — “Hayır. WeChat müzayedesinde 28” – geçen ayki birincil satışında 98 yuan olarak fiyatlandırıldı. Sonunda açık artırmada 2.200 yuan’a satıldı. Çin, kripto para birimlerine sahip olduğu için NFT ticaretini yasaklamamış olsa da, ülkedeki büyük teknoloji firmaları, NFT yeniden satışlarının sektöre karşı devlet söylemiyle uyumlu olması için yasakladı veya kilitlenme dönemleri getirdi.A Forkast ile “Lin” takma adını kullanarak konuşan karaborsa NFT müzayedelerine sık sık katılanlar, Çin’in kripto işlemleri yasağının geçen Eylül ayında yürürlüğe girmesinden sonra para kazanmak için müzayedelere katılmaya başladığını söyledi. Lin, Forkast’a “Bazen ilk fiyattan birkaç kat daha fazla kazanabilirsiniz” dedi. “Ama bazen kolayca %90’lık bir kayba hemen maruz kalabilirsiniz.”

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Çin deyiminin dediği gibi, “Erdem bir fit uzunluğunda, şeytan 10 fittir.” Kuralları aşmanın her zaman bir yolu vardır ve istenmeyen davranışlardan kaçınmak için dikkatli olmak gerekir.

Bazı endüstri oyuncuları, düzenleyicilerin spekülasyonları caydırmak için NFT ticaretini dizginleyebilecekleri potansiyel yöntemlerden endişe duysa da, birçok Çinli NFT platformu ve yatırımcısı etkilenmemiş ve herhangi bir resmi baskı gerçekleşmeden önce ticaret yapma fırsatlarını değerlendiriyor.

Devlet destekli Blockchain tabanlı Hizmet Ağı’nın arkasındaki geliştirici olan Red Date Technology’nin CEO’su He Yifan, platformlar NFT’leri yatırım ürünleri olarak paketlemeye devam ederse, düzenleyicilerin onları yasaklama ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyardı.

Ancak ticaret talebi güçlü kaldığı sürece çılgınlık devam edecek gibi görünüyor. Aracı kurum Caitong Securities tarafından yapılan tahminlere göre, Nisan ayında Çin’de yaklaşık 3 milyar yuan değerinde NFT ihraç edildi; bu, sadece üç ay önceki 45 milyon yuan’dan büyük bir artış.

Uzmanlar, Forkast’a birkaç potansiyel düzenleyici yolun ticaret için açık kalabileceğini söyledi: kültürel varlıkların ticaretine ev sahipliği yapmaya hak kazanan kültürel eşitlik borsalarıyla işbirliği yapmak bir seçenek olabilir. Müzayede evleriyle çalışmak başka bir şey olabilir.

Ne olursa olsun, NFT’lerin sık sık değişmesi devam ederse, Çinli düzenleyicilerin devreye girmesi sadece bir zaman meselesi olabilir.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap