Vitalik Buterin: Blockchainler Tekelleri Cesaretlendirecek

Vitalik Buterin, milletvekillerinin, antitröst ajanslarının tekeller ve rekabete aykırı davranışlarla mücadele etmelerine yardımcı olabileceklerini söyleyerek blok zinciri protokollerine daha uygun olmalarını istedi.

Bir antitröst akademisyeni ve Harvard fakülte ortağı olan Thibault Schrepel ile birlikte Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, yeni yayınlanan bir gazetede blockchain ve antitröst ajanslarının ekonomik nüfuzun açık merkezileşmesini durdurmada “ortak bir hedefi paylaştığını” savundu . 

Buterin ve Schrepel, antitröst kurumlarının, merkezi olmayan işleyişini merkezileştiren bir blok zincirine benzer şekilde, “zararlı konsantrasyonları” önlemek için rekabet karşıtı davranışları cezalandırarak ademi merkeziyetçiliği teşvik ettiğini savunuyor.

Ancak daha pragmatik bir düzeyde, rapor blok zincirlerin gelişmesine izin vermenin antitröst ajanslarına gerçekten fayda sağlayacağını savunuyor. Konumdan bağımsız olarak herkes üzerinde işlem yapabileceğinden, etkisiz veya var olmayan antitröst uygulamasının olduğu yerlerde daha adil ortamlar oluşturabilirler.

Pazartesi günü yayınlanan makale, kısa vadeli antitröst ajanslarında ABD’de Adil Ticaret Komisyonu (FTC) gibi organları da içeren blok zincirlerin büyüyebileceği ve daha az düzenleyici olarak işlev görebileceği kutsal alanlar gibi girişimleri desteklemesi gerektiğini savunuyor.

Schrepel, “Son derece merkezi olmayan bir şekilde tasarlanan potansiyel rekabeti engelleyici blok uygulamalarının peşinden gitmemenin yanı sıra bu blok zincirlerini çok sıkı düzenlememeyi (özellikle kilit özelliklerini değil) içerebilir. dedi.

Uzun vadede, antitröst ajansları gibi şeylerin yasal yaptırımı da dahil olmak üzere, teknolojinin faaliyet göstermesi için yeni bir düzenleyici çerçeveyi teşvik etmeye bile çalışabilirler. Raporda bunun “yeniden kavramsallaştırma” sürecinin bir parçası olabileceği belirtiliyor.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Okex’den 15 Usdt Kazandıran Kampanya Okex Kayıt Ol...

0
24 Ağustos günü duyurduğumuz OKEx kampanyamızda ilk aşama geride kaldı arkadaşlar. İlk 10 gün boyunca tüm şartları eksiksiz yerine getiren kişilerin ödülleri de sırasıyla...

OKEX Kullanım Rehberi