Wikipedia Editörleri Neden Kripto Bağışları Konusunda Çok Meraklı Değil?

 Wikipedia Editörleri Neden Kripto Bağışları Konusunda Çok Meraklı Değil?

Wikipedia yöneticisi tarafından yapılan bir teklif, Wikimedia Vakfı’nın kripto para birimi bağışları almak isteyip istemediğini bilmek için bir oylamayı seçti.

Cevap yankılanan bir hayırdı. Söz konusu öneriyle ilgili bu özel tartışma Ocak ayından bu yana devam ediyor ve oylama yaklaşık 400 katılımcıyla sonuçlandı.

Ortak çekişme noktası çevresel kaygılardı, kullanıcıların %71’inden fazlası Ocak-Nisan 2022 arasında yapılan oylamaya katıldı.

Vakıf, en son mali yılda 130.000 dolar değerinde kripto bağışı almıştı. Bu, önceki yıl 150 milyon dolar olan vakfın gelirinin yaklaşık %0,1’inden daha azını oluşturuyordu.

Wikipedia Vakfı Kriptoyu Hiç Onaylamak İstiyor

Kripto para birimini herhangi bir biçimde veya şekilde desteklemek istememenin çatışma noktası, para biriminin sürdürülemez olduğu argümanı etrafında çevrilidir. Sürdürülebilir olmayan sorun çevresel kaygılardan kaynaklanmaktadır ve aynısını benimsemek kuruluşun itibarına zarar verecektir.

Kripto para birimleri, yalnızca perakende yatırımcılar arasında popülerlik kazanan son derece riskli yatırımlardır, diye yazdı Wikipedia kullanıcısı ve teklifin asıl yazarı olan GorillaWarfare, Wikipedian ayrıca, bunların kullanımını bu şekilde onaylamamız gerektiğini düşünmüyorum.

bu Vikipedi Vakfı şu anda Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum gibi kripto para birimlerinde bağış kabul etmektedir. Alternatif para birimini kabul etme kararı 2014 yılında alındı. Ancak kripto, şu anda en küçük bağış ve ödeme kanalına sahip.

Alternatif ödemeleri kabul etmeye başlama kararı, daha sonra aynı konuda kılavuz yayınlayan ABD İç Gelir Servisi’ne denk geldi.

Vikipedi uzmanı ve kripto para karşıtı bir aktivist olan GorillaWarfare, teklifinde “Bitcoin ve Ethereum en çok kullanılan iki kripto para birimidir ve her ikisi de muazzam miktarda enerji kullanarak iş kanıtıdır” dedi. alternatif para biriminin sürdürülemezliğini vurgulayarak.

Birçok kullanıcı, Bitcoin’in işlemler sırasında değil, yalnızca madencilik sırasında enerji yoğun olduğu mantığını öne sürerek kripto para biriminin hala bağış olarak kabul edilmesi için mücadele etti. Kullanıcıların çoğu, Wikipedia’nın ilk etapta kripto paraları kabul etmeye başlamaması gerektiğini söyledi, hatta bazıları bu hamleyi “Ponzi Şeması” olarak adlandırdı.

Önerilen Okuma | Belarus Merkezli Kripto Borsası, Ukrayna’nın İşgali Üzerine Ruslar İçin Faaliyetlerini Durdurdu

Peki Kripto Sürdürülebilirlik Açısından Nerede Duruyor?

Kripto para birimi sürdürülemez, bununla ilgili iki yol yok, ancak zamanla kripto para birimleri sürdürülebilirliğe geçiş yapmaya çalıştı. Karbon ayak izi endişesi, karbon emisyonları küresel ısınmaya yol açtığı için her şeyin başında geliyor, ancak Bitcoin son zamanlarda daha yeşil bir yaklaşıma sıçradı.

Yakın zamanda Tesla, Block, Bitcoin ve blockchain altyapı şirketi Blockstream tarafından desteklenen Bitcoin madenciliği için güneş enerjisine döndü.

Aynısı şirketler tarafından yapılan oldukça devrim niteliğinde bir hamle, bu aynı zamanda Bitcoin madenciliğinin sıfır karbon yayan güç altyapısını başarıyla finanse edebileceği anlamına geliyor. Bu daha sonra %100 yenilenebilir Bitcoin madenciliğine geçebilir, bu nedenle bu gelişme kesinlikle bir başlangıç.

Cardano ve Nano gibi diğer birçok kripto para birimi çok daha az elektriğe güveniyor. Stellar ve Algorand, birkaç isim vermek için karbon nötr kripto para birimleridir.

Bu, Wikipedia gibi kuruluşların daha yeşil bir odakla faaliyette olan kriptolar aracılığıyla ödemeleri kabul etmeye başlayabileceğine dair yeni bir anlatıya davet ediyor.

Kripto para birimlerini tamamen ortadan kaldırmak gerekli değildir, daha yeni ve yeşil alternatifleri kabul etmek yalnızca kuruluşların çevreye zarar vermeden daha fazla bağış almasına yardımcı olacaktır. Zaman ve kriptoya verilen adil bir şansla, işler yavaş yavaş aramaya başlayabilir.

Önerilen Okuma | CoinSwitch Kuber ve WazirX INR Para Yatırmalarını Geçici Olarak Engelledi

Algorand, dört saatlik grafikte aşağı yönlü fiyat hareketinde. Görüntü Kaynağı: ALGO/USD TradingView’de


Yorum Yap