Yaklaşan bir küresel enerji krizi Bitcoin madencilerini doğrudan etkileyebilir | CryptoSlate

 Yaklaşan bir küresel enerji krizi Bitcoin madencilerini doğrudan etkileyebilir |  CryptoSlate

Dünya Bankası son zamanlarda rapor edildi küresel enerji fiyatlarının 2024’e kadar “tarihi yüksek” kalabileceğini söylüyorlar. Enerji fiyatlarının “2022’de %50’den fazla artmasını” bekliyorlar. Bitcoin madencilik ağının tek doğrudan maliyetinin enerji olduğu düşünüldüğünde, bu PoW madenciliğinin geleceği için ne anlama gelebilir?

Genel Müdürü Mas Nakachi ile konuşan XBTOo bize söyledi,

“Küresel enerji fiyatlarındaki bir artış, bitcoin madencileri için daha sıkı kar marjlarına yol açacak ve bitcoin madenciliği için genel teşviki azaltacaktır.”

Hash oranında azalma

Bitcoin ağının güvenliği, yeni bloklar için madenciliğe atanan bilgi işlem gücünün toplamı olan hash hızının korunmasına dayanır. Bitcoin madenciliği teşviki azalırsa, bu potansiyel olarak madencilerin ağdan ayrılmasına neden olabilir. 2021 gibi yakın bir zamanda, Bitcoin hash oranı bir yılda %40 düştü. tek ay Çin’de madenciler kapatıldığı için. Bununla birlikte, aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi, Bitcoin’in hash gücü ile fiyat hareketi arasında sadece gevşek bir korelasyon var. Ancak bu, Bitcoin Maxis tarafından hararetle tartışılan bir konudur. Ekim 2020’deki hash oranındaki düşüş, hemen ardından gelen boğa koşusunu durdurmak için hiçbir şey yapmadı. Ayrıca, Haziran 2021’de hash gücü büyük ölçüde düştüğü için fiyatı sabit kaldı ve sadece aylar sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin’in kodunda ‘zorluk’ adı verilen yerleşik bir koruma olduğundan, hash oranı düşerse piyasalar paniğe kapılmaz. Ağ katılımcılarının sayısı düşerse, bir bloğu kazmak için gereken güç miktarı da düşer. Aynısı tersi için de geçerlidir; ağa eklenen güç miktarı artarsa ​​zorluk da aynı şekilde artar. Bu, madencilik gücündeki ani bir akış veya benzeri görülmemiş bir olay nedeniyle ağdaki saldırıları durdurur ve Çin’de olduğu gibi birçok madencinin ağdan ayrılmasına neden olur. Önde gelen Bitcoin madencilik havuzu Foundry’den Kevin Zhang, şunları söyledi: CNBC Çin’in madenciler üzerindeki baskısından sonra,

“Ağdan daha fazla hash oranı düştükçe, zorluk aşağı doğru ayarlanacak ve ağda aktif kalan hash oranı, madencilik ödüllerinden orantılı payları için daha fazla alacak.”

Artan zorluk

Ayrıca, Bitcoin zorluğu son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve böylece bir bloğu çıkarmak için gereken güç miktarı arttı. Ağa ne kadar fazla bilgi işlem gücü eklenirse, bir blok madenciliği yapmak o kadar zorlaşır. Bu, Bitcoin arzının sabit kalmasını sağlamak için oluşturulmuş bir mekanizmadır. Bu nedenle, kalan 2 milyon Bitcoin’i çıkarmanın yüz yıldan fazla süreceğini biliyoruz. Ancak, Samuel Becker’in Sofi Öğren “Bitcoin madenciliği zorlaştıkça süreç daha fazla elektrik tüketiyor” diye açıklıyor.

Bitcoin madenciliğinden katılım ve gelir yükselmesi bekleniyor önümüzdeki birkaç yıl içinde 2026 yılına kadar 4,5 milyar dolara ulaşacak. Madencilerdeki artış, zorluğu artıracak ve böylece karma başına Bitcoin ödülünü azaltacaktır. Şu anda, 100TH/s başına ödül, elektrik maliyetlerini hesaba katmadan günlük 0.0042199BTC (16.20$)’dir.

Üretim bedeli

bu megavat başına maliyet Hut8, Greenridge, Hive ve Marathon gibi büyük Bitcoin madencileri için enerji tüketimi 22 ila 40 dolar arasında değişiyor. Bu, Hut8 gibi bir şirket için 2.54 E/H madencilik gücüne sahip olduğu anlamına gelir. Şirketin elektrik maliyetleri, 2019 yılında 172.124 $ kârla 36.9 milyon $ oldu. Yıllık raporları, bu fiyat %30 artmış olsaydı, 10,8 milyon dolar zarar edeceklerini gösteriyor. Verilmiş, 2019’da Bitcoin’in maliyeti zirvede sadece 9.300 dolardı ve herkesin bildiği gibi Bitcoin’lerini elinde tutuyorlar.

2021 yıllık bilgileri, “Şirketin yaşadığı tek mevsimsellik, Hut 8’in tüm tesislerini etkileyen, piyasa doğal gaz fiyatlarındaki dalgalanmaya bağlı olarak elektrik fiyatlarındaki olası değişikliklerle ilgili” dedi.

Doğal gaz fiyatları Aralık 2021’den bu yana %100 artarken, Bitcoin fiyatı %25 düştü. Madencilik operasyonlarının yakıt ikmali maliyeti %100 arttı (bu maliyetin madenciye yansıtıldığı varsayılırsa), dolar cinsinden değerlendiğinde getiri %25 düştü.

Kaynak: Ticaret Görünümü

Ayrıca Hut8, iş modellerine atfedilen risk faktörlerinde “Şirket, elektrik enerjisi tedarikinde kesinti ve elektrik fiyatlarında artış riskleriyle karşı karşıya kalabilir” diyor. Bununla birlikte, bu riski azaltmak için sabit fiyatlı sözleşmelerin yürürlüğe konduğunu gösteren çeşitli anlaşmaları listelerler. Bir başka büyük madenci olan Marathon da yıllık rapor elektrik tüketimleri için kWh başına 0,042 ABD doları tutarında sabit bir maliyet öderler.

Özet

Bu nedenle, kısmen ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için faaliyet gösteren büyük madencilerin, Dünya bankası tarafından rapor edilen artan enerji maliyetini üstlenme riskine maruz bırakmayacak sabit fiyatlı enerji sözleşmeleri olması muhtemel görünüyor. Ancak, birkaç İngiliz enerji şirketini gördüğümüz gibi, enerji şirketlerinin kendilerinin anlaşmaları yerine getiremeyebilecek olma riski hala var. büstü gitti 2021’de.

Ne olursa olsun, ağdan ayrılan Bitcoin madencilerinin gerçek bir etki yaratması için bir kıyamet senaryosu alacaktı. 2021’de Bitcoin madencilik gücünün %65’ini kaybetmek sadece bir hız tümseğiyse, o zaman bir enerji krizinin de benzer bir etkisi olması muhtemeldir.

Doğal gaz fiyatları şu anda Bitcoin’in yaratılmasından bu yana en yüksek seviyedeydi, ancak 2008’de fiyat şimdi olduğundan %100 daha yüksekti. Son olarak, Ark Investments’a göre, Bitcoin’in madencilik gücünün %76’sı, yenilenebilir enerji. Güneş ve rüzgar, küresel ekonomik huzursuzluğu umursamıyor ve yenilenebilir enerji madencileri için üretim maliyetleri de olmayacak. Bir enerji krizinden etkilenmek isteyen madenciler, geleneksel enerji şebekesine güvenen bireysel, özel madencilerdir. Bir ASIC madencisi ile evde Bitcoin madenciliği yapan herkesin önümüzdeki 24 ay içinde yenilenebilir enerjiye geçmesi veya yüksek maliyetlere maruz kalması gerekebilir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap