Yeni başlayanlar için blockchain kılavuzu?

 Yeni başlayanlar için blockchain kılavuzu?

Blockchain, çevrimiçi olarak yutturmak için kullanılan bazı kelimeler değildir. Gerçek bir amacı olan gerçek bir teknolojidir. Blockchain bir kelimeden çok daha fazlasıdır – bütün bir harekettir. Blockchain teknoloji kılavuzumuz bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor.

Blockchain nedir?

En basit haliyle, blockchain bir çeşit dağıtılmış defter teknolojisi (DLT). Herhangi bir kişinin görmesi için gelen tüm işlemleri saklayan ve kaydeden bir veritabanıdır. Ancak bu mutlaka tanımlanabileceğiniz anlamına gelmez. Blockchain’e dahil edilen teknolojinin bir kısmı, gelen ve giden tüm verileri şifreler, böylece izlenmesi zorlaşır; imkansız değil, ama inanılmaz derecede zor.

Daha teknik terimlerle, bir blockchain bir veri topluluğudur (bloklar) ve her işlem yapıldığında ağa yayınlanır. Daha sonra, kriptografik bulmacaları çözmek bir veri madencisinin görevidir ve bunu yaptıktan sonra, blok blok zincirinde sabitlenir. Sonra, blockchain’i görüntüleyen herkes bu veri bloğunu görebilir. Yine, hiçbir tanımlama kullanılmaz, bu nedenle işleminiz herhangi birisinin görmesi için açıkça olsa da, siz değilsiniz. Kripto alanında ‘sahte anonimlik’ olarak adlandırılan şey budur.

Yerinden yönetim ve şeffaflık

Blockchain merkezi olmayan, yani hiçbir tek varlık üzerinde tam bir kontrole sahip olamaz. Örneğin, bankalar veya hükümetler mali bilgileri, kişisel bilgileri vb. Belirleyebilir ve kontrol edebilir, ancak blockchain bunu yapmaz. Tek bir blockchain, merkezi kontrol içermeyen tüm bir ağı desteklemek için bir araya gelen, genellikle düğüm olarak adlandırılan birçok cihazda dünyaya yayılmıştır. Merkezi bir varlık olmadığı için, saldırıya uğrayacak tek bir hedef yoktur. Ayrıca, hiç kimse özel bilgilerinizi kimseye sızdırmaz.

Blockchain alanında kullanılan bir diğer anahtar terim ‘şeffaflık’. Çünkü şeffaflık, blockchain teknolojisinin özüdür. Blockchain, mevcut merkezi rejime tepki vermek ve müşterilere geri kontrol vermek istiyor. Örneğin bankacılık endüstrisini ele alalım. İşlemler ve fonlarımızı saklamak için astronomik ücretler alıyorlar, ama neden? Blockchain, ‘kendi kendine egemenlik’ ve işlemler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmamızı istiyor.

Bunun getirdiği avantajlardan biri, tüm aşamalarda gerçekleşen tüm işlemleri özgürce görebilmemiz ve perakende ve finansal sektörler için ideal olmasını sağlamaktır; zira her aşamada para ve emirler takip edilebilir.

Gerçekten nasıl çalışır?

Şimdi, insanların neden blockchain’i sevdiğini, gelecekte hangi uygulamalara sahip olabileceğini ve gelecekte sahip olabileceğini ve bunun nasıl çalıştığının temellerini biliyorsunuz. Şimdi, blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığına biraz daha derinlemesine bakacağız.

Bu örnek için, Bitcoin’in blok zincirini alacağız. Her veri bloğuna güvenlik için bir ‘karma’ atanır. Bitcoin, SHA-256 algoritması ile şifrelenir, yani her blok rastgele bir 256 bit karma üretilir. Bu karmayı tersine çevirmek inanılmaz derecede zordur, çünkü karmayı başarılı bir şekilde tahmin etmek için olası tüm kombinasyonları ‘kaba kuvvet’ araması yapmak çılgınca yüksek güçlü bir bilgisayar gerektirir. Bitcoin mutlaka en güvenli kripto para birimi olmasa da, SHA-256 algoritması çok güvenlidir.

Her veri bloğu da kriptografik olarak bağlıdır. Her ardışık blok bir önceki bloğun karmasını içerecektir. Bu onları birbirine bağlar ve insanların önceki blokları geriye dönük olarak kurcalamamasını sağlar, çünkü eğer hash çok küçük bir şekilde değiştirilirse, yeni hash o kadar kapsamlı bir şekilde değiştirilir ki, ilişkisiz görüneceklerdir. Bu nedenle, veriler bozulur ve insanlar fark eder; çünkü hatırlayın, şeffaflık çok önemlidir.

Blockchain teknolojisi merkezi olmayan olduğundan, onu kontrol eden tek bir varlık yoktur ve bu nedenle tek bir kişi bir bloğun içeriğini değiştiremez ve ardından ardışık bloklardaki karmayı güncelleyemez. Bunun nedeni, blockchain’in ağdaki her kullanıcı için her bilgisayarda çoğaltılmasıdır. Bir blockchain’e katıldıktan sonra, bilgisayarınız blokları indirir ve sürümünüze müdahale ederseniz, ağ sürümünüzü ‘gerçek’ sürüm olarak kabul etmez. Bunun nedeni binlerce ve binlerce başka bilgisayarın doğru blok zincirine sahip olmasıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap