Yuga Labs’ın NFT satışı, topluluğunu ilk sıraya koymayı nasıl başaramadı?

 Yuga Labs’ın NFT satışı, topluluğunu ilk sıraya koymayı nasıl başaramadı?

Bu yıl şimdiye kadarki en büyük ve belki de en çok beklenen NFT satışı, yakın zamanda Yuga Labs’in ApeCoin sahiplerine yaklaşık 5,800 ABD Doları karşılığında sanal arazi satışını başlatmasıyla gerçekleşti (takas fiyatı 305 ApeCoin olarak belirlendi). Son derece popüler olan Otherdeed NFT darphanesine yönelik büyük talep seviyesi, 320 milyon ABD Doları, Ethereum tabanlı satış için iki kat sorun yarattı. İlk olarak, işlem hacmindeki ani artış, Ethereum gaz ücretlerinin fiyatında bir artışa neden oldu ve insanların darphane ücreti olarak yaklaşık iki ETH (yaklaşık 6.000 ABD Doları) harcamasını gerektirdi. İkincisi, satıştaki katılımcıların çoğu, talepteki darboğaz nedeniyle hem para basmayı kaçırdı hem de süreçte Ethereum’larını kaybetti.

Öyle bir kaos oldu ki, satıştan hemen sonra, Yuga Labs tweet attı: “Ethereum’un darboğazı nedeniyle zorlanan inanılmaz talep nedeniyle bazı kullanıcıların işlemlerinde başarısız olduğunun farkındayız.” YugaLabs, “arkanızdayız” ve “gazınızı geri ödeyeceklerine” söz verirken, NFT (karşılaştırılamaz tokenler) topluluğundan önemli bir geri dönüş oldu. Satışın önemi göz önüne alındığında, bunun hem ileriye dönük NFT pazarı için ne anlama geldiğini anlamak hem de Web 3.0 topluluğunun geleceğin temel önemi idealine ilişkin çıkarımlarından bahsetmek için ne olduğunu daha ayrıntılı olarak incelemeye değer. NFT’ler ve meta veri deposu.

Yuga Labs, bu yılın başlarında 4 milyar ABD doları değerindeki VC destekli şirketi ön plana çıkaran CryptoPunks’ı satın aldıktan sonra, bu son olay kesinlikle bahisleri yükseltiyor. Yuga Labs, para basma olayının ölçeğinin yalnızca Etherscan’ı çökertmekle kalmayıp aynı zamanda Ethereum’u da ciddi şekilde etkilediğini kabul etti. “ApeCoin’in uygun şekilde ölçeklenebilmesi için kendi zincirine geçmesi gerekeceği çok açık görünüyor. DAO’yu bu yönde düşünmeye başlaması için teşvik etmek istiyoruz.” eklediler. Ancak açık bir şekilde tüm kaynaklar ellerindeyken, kaotik sonuç yalnızca kripto Twitter’da daha fazla şüphecilik yarattı.

Ancak organizasyonel yönlere dalmadan önce, kripto kitlesel olarak benimsenmeye bu kadar hevesliyken, NFT’ye yeni başlayanlar arasındaki üzüntü göz ardı edilmemelidir. Bu üzüntü, NFT etkileyicisi tarafından dile getirildi. ap3baba.eth, pek çok arkadaşını düşüş için alana getirdiğine dikkat çeken , “Arkadaşlarım ‘Kim Ethereum kullanır ki?’ gibi şeyler söyledi. ‘NFT’ler sadece zengin insanlar içindir’… ve dürüst olmak gerekirse, onlarla aynı fikirdeyim… ilk tepkilerim duyguyla dolu olsa da… Kabul ettim… Bu, bizim ‘yenilikçi’ olduğumuzu nasıl kanıtlayacaktı.” Yuga Labs’ın büyüttüğünü belirtmekte fayda var. etrafında 320 milyon ABD Doları Üç saatten kısa bir sürede 55.000 jeton satıldı.

Yuga Labs ve ap3father.eth’in hemfikir olduğu şeylerden biri, gelişmiş bir ölçeklendirme yöntemine duyulan ihtiyaçtı. Teklif etmesi kolay, ancak ölçeklendirme basit bir iş değildir. Axie Infinity’nin yakın zamanda birkaç yüz milyon dolara (özellikle 620 milyon ABD Doları) saldırıya uğradığını hatırlıyor musunuz? O sırada tanımlanan güvenlik sorunlarından biri, Ethereum üzerinde çalışmak yerine, tıkanıklığı ortadan kaldırarak ölçeklendirmeye izin vermek için tasarlanmış, Ronin adlı özel olarak oluşturulmuş bir yan zincir kullanmasıydı – ancak bunun güvenlik zayıflığının kaynağı olduğu ortaya çıktı. milyonları çalmak için hacker. Yani, bu var. Sonra, bazı insanları komplo tarzı, ApeCoin için tweetlenen 1. katman alternatifinin baştan beri %100 planlanmış olduğunu öne sürmeye iten tüm para basma fiyaskosunun neden olduğu sinizm var. Ethereum geliştiricisi Mark Beylin 2 Mayıs’ta tweet attı Yuga, “lansmanlarını düzgün bir şekilde tasarlamak yerine, kendi L1’lerini başlatmak için bir bahaneleri olsun diye Ethereum’u kırdı. APE’nin arazi satışından sonra yeni bir anlatıya ihtiyacı vardı.” Bu hissi bir kenara bırakırsak, bu “yeni L1 cevaptır” önerisi üzerinde tartışılması gereken ciddi bir nokta vardı.

Temel sorun, bunun yalnızca işlem sayısını ölçeklendirmekle ilgili bir sorun değil, aynı zamanda akıllı sözleşmelerin (“güvenilmez hesaplama”) sayısını ölçeklendirmekle ilgili bir sorun olmasıdır – aynı zamanda Polygon, Avalanche ve Solana gibi Ethereum katilleri tarafından da karşılaşılan bir sorun. Bu zincirler saniyede hızlı işlem (TPS) performansıyla övünebilirken, akıllı sözleşme işlemleri için yalnızca küçük bir yüzde kullanılabilir. İngiltere merkezli Radix DLT örneğinde, EVM’yi (Ethereum Sanal Makinesi) ortadan kaldırarak bunun yerine kendi motorlarını inşa etmeleri ilginçtir, bu da “bir işlem bir işlemdir, bunun olması önemli değil” anlamına geliyor. NFT’leri basıyor, DEX’leri değiştiriyor veya bir kripto kredisi alıyor.” tweeted Radix Works CEO’su Piers Rudyard Yuga Labs darboğazına ve önerilen ölçeklendirme çözümlerine yanıt olarak. “Bu, Radix’teki TPS performansı ve DeFi performansının temelde aynı şey olduğu anlamına geliyor” Şimdi, Rudyard’ın bu fırsatı çözümünü takmak için kullanmasını takdir etsem de, Yuga Labs nane tartışması aynı zamanda kitlesel benimseme için önde gelen önemli blok zinciri darboğaz zorluklarını da vurguluyor. .

ERC-721A gibi optimize edilmiş akıllı sözleşmeler kullanarak, Ethereum akıllı sözleşme işlevselliğinin bu üst düzey eleştirisini bir kenara bırakarak, gaz ücretlerini minimuma indirerek darphaneyi daha adil hale getirebilirdi. SyndicateDAO’nun kurucu ortağı Will Papper olarak, tweetlendi: “Birkaç kelimeyi değiştirmek 80 milyon $+ tasarruf sağlardı.”

Ayrıca, KYC (müşterinizi tanıyın) onaylı cüzdan sayısını yalnızca darphane için gerekli olanlarla sınırlamak, gaz savaşlarından kaçınmaya yardımcı olur ve ilgili tüm taraflar için olumlu bir para basma deneyimi sağlardı. Ama bazıları için, örneğin @DrNickA FactoryDAO için bu nokta eksikti çünkü NFT’lerin sayısının KYC’d cüzdanları geride bırakması kasıtlıydı. Sonuçta, Yuga tüm olası alıcılar için önceden KYC bilgisine sahipti, bir beyaz liste talebi yönetmek için.

Amaç, fiyatı düşük tutmak, böylece lansman sonrası fiyat daha yüksek: “Ucuza sat, talep yarat ve ücret piyasası jetonları kimin alacağını belirleyecek. İyi değil”, @DrNickA’dan alıntı yapmak için. Bu kulağa daha çok komplo tipi teoriler gibi gelse de, bu arz/talep dengesizliği Konu, Ağustos 2021’de Vitalik Buterin tarafından vurgulandı. Buterin, bir şekilde “insanları ölçmek” için tasarlanmış bir çözüm çağrısında bulundu.kişilik kanıtı” adaleti sağlamak ve sıradan insanlara NFT satışlarında yer alma şansı vermek için bir yöntem.

Yuga Labs o zamandan beri onaylanmış sorunlar nedeniyle başarısız olan işlemlerin ücretlerini iade edecekti, para basma fiyaskosundan ders alınması gerektiği açık. Yuga’nın VC destekçilerinin beğenileri, a16zişaret etmek Web3 için “topluluk sahipliğinin” temel önemiNFT’ler ve meta veri deposu dahil, kesinlikle bu sahipliğin nasıl teslim edildiği önemlidir?

Özellikle CryptoPunks’ı satın almasının ardından bu kadar yakından gelmesi, önde gelen NFT şirketinin topluluğuyla bu kadar dikkatsiz olması endişe verici – ve toplu kabulün nedenine yardımcı olmuyor -. Kendisini BAYC’den bağımsız ve topluluk liderliğinde şekillendiren ApeCoinDAO’nun sorumluluklarını yerine getirdiğini ve Web3’ün meta veri tabanı için bir iş modelinden daha fazlası olduğunu, aynı zamanda insanların bu yeni ( sanal dünya.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap