Zcash İşlemlerinin% 99,9’unun İzlenebilir Olduğu İdda Ediliyor

Yapılan bir araştırma, Zcash kullanıcılarının %99'undan fazlasının protokolün gizlilik özelliklerini kullanamadığını ortaya koydu.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma da, Zcash ve Monero’nun gizlilik özellikleri üzerine bir çalışma yayınladılar. Bu coinler kullanıcılara anonimlik sunmak için kullanılan en popüler iki kripto varlıklarıdır.

Rapor, Monero’nun geniş ekosistemine sert güvenlik ve anonimlik gereklilikleri getirmesinin, Monero’nun durumunu “etkin bir şekilde izlenebilir” olarak koruduğunu ortaya koyuyor. Rapor, Zcash’in gizlilik yeteneklerinin kullanıcıların %99’undan fazlasında kullanılmamasının, Zcash’in “sağlam şifreleme özellikleri” sunmasına rağmen genel ağın gizliliğini zayıflattığı sonucuna varıyor .

Raporda bir Bitcoin“tamamen gönderici ve alıcı arasındaki bağlantıyı kırmak içindir.” denildi. Araştırmalar, “Zcash’in çok fazla kullanılmadığını” iddia ediyor ve Mayıs 2020’de karanlık ağ piyasalarında yapılan bir ankete atıfta bulunarak “Zcash’in karanlık ağda tercih edilen kripto para birimi olmadığını gösteriyor.

Raporda , ZEC, sıfır bilgili, özdeş etkileşimli olmayan bilgi argümanları veya SNARK’lar kullanarak, işlem kanıtlayıcı ve doğrulayıcı arasındaki herhangi bir etkileşimi önleyebilir ve “adresleri birbirine bağlama çabalarını daha da engelleyen bir engel” oluşturabilir. denildi.

Bununla birlikte, Zcash hem anonim korumalı hem de şeffaf işlemler sunarken, araştırmacılar 30 günlük bir süre içinde ZEC işlemlerinin sadece %0,09’unun protokolün gizlilik özelliklerini tam olarak kullandığını keşfetti.

Raporda ek olarak ”Zcash çok iyi dizayn edilmiş olsa da, kullanıcılar korumalı alandan tam olarak yararlanamayacak şekilde ilerliyor ve onları izlenebilir hale getiriyor. Korumalı alanda ki her kullanıcı şeffaf havuza bağlandıkça, ZEC ekosisteminin genel anonimliği, anonimlik kümesi büyük ölçüde ve küçüldükçe azalır. ” denildi.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Okex’den 15 Usdt Kazandıran Kampanya Okex Kayıt Ol...

0
24 Ağustos günü duyurduğumuz OKEx kampanyamızda ilk aşama geride kaldı arkadaşlar. İlk 10 gün boyunca tüm şartları eksiksiz yerine getiren kişilerin ödülleri de sırasıyla...

OKEX Kullanım Rehberi